https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inżynier z naszego uniwersytetu

Kamila Mróz
W pracowni maszyn i robotów Studium Technicznego UMK  zastaliśmy studentów V roku fizyki technicznej
W pracowni maszyn i robotów Studium Technicznego UMK zastaliśmy studentów V roku fizyki technicznej Lech Kamiński
W byłej szkole zawodowej przy ul. Okrężnej 17 - dziś Studium Technicznym uczą się już m.in. studenci automatyki i robotyki. To zalążek nowego wydziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Studium Techniczne teraz wchodzi w skład Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Głównym jego zadaniem jest kształcenie studentów na powstałym dwa lata temu kierunku automatyka i robotyka. Mówi się, że będzie on początkiem piętnastego wydziału naszego uniwersytetu - wydziału technicznego, czy też politechnicznego.

Kierownik studium prof. Marek Zieliński kilkanaście tygodni temu w rozmowie z "Pomorską" stwierdził: - Cały czas zmierzamy do utworzenia wydziału politechnicznego, na razie mamy Studium Techniczne. Od trzech lat co roku budujemy dwa laboratoria, w czym finansowo wspiera nas Urząd Miasta. Oprócz tego miasto przekazało nam budynek przy ul. Okrężnej, gdzie zostanie utworzonych siedem laboratoriów. Będziemy mogli przyjąć większą liczbę studentów, która z kolei generuje nowe etaty, a te umożliwią powstanie nowych specjalności. Do powołania nowego kierunku musi być odpowiednia__liczba samodzielnych pracowników. **

Studenci automatyki i robotyki mają już zajęcia w budynku przy ul. Okrężnej, ale oficjalnie do użytku zostanie on oddany w czwartek. To zaadaptowany na potrzeby uniwersyteckie dawny zespół szkół elektrycznych, we wrześniu podarowany uczelni przez miasto. Mieści się w nim pięć pracowni (m.in. pracownia bezprzewodowej transmisji danych i pracownia układów sterowania napędami), sale ćwiczeniowe oraz sala audytoryjna. W ich wyposażeniu uniwersytetowi także pomógł samorząd Torunia kwotą 450 tys. zł.

W tym roku odbył się już drugi nabór na automatykę i robotykę. Przygotowano na nią 60 miejsc. Są to 3,5 letnie studia dzienne, inżynierskie, zawodowe o dwóch specjalnościach: "systemy mikroprocesorowe" oraz "automatyzacja maszyn i urządzeń technologicznych".

Automatyka i robotyka jest drugim kierunkiem technicznym UMK. Pięć lat temu toruńska uczelnia, jako pierwszy uniwersytet w kraju, utworzyła fizykę techniczną. Profesor Zieliński zapewnia, że przemył chłonie absolwentów kierunków technicznych, więc nie powinni mieć oni problemu ze znalezieniem pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska