Immatrykulacja (z łaciny - immatriculatio) to wpisanie, wciągnięcie do spisu, a oznacza po prostu akt przyjęcia w poczet studentów uczelni, z reguły studentów I roku.
Piątkowa uroczystość odbyła się w dwóch turach: najpierw przyjęto studentów kierunku lekarskiego studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a później kierunków: lekarskiego anglojęzycznego, lekarsko-dentystycznego (po raz pierwszy w historii), biotechnologii medycznej I stopnia i II stopnia, optyki okularowej z elementami optometrii I stopnia i optometrii II stopnia.
W immatrykulacji wzięli udział oczywiście studenci, w tym wielu zagranicznych, a także zaproszeni goście i władze uczelni z prorektorem ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Dariuszem Grzanką i dziekan wydziału dr hab. Iwoną Sadowską-Krawczenko, prof. UMK.
Po przemówieniach oficjeli studenci złożyli ślubowanie, a całość okrasił występ chóru.
- Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tym ważnym momencie. Wszystkim nowym studentom życzymy powodzenia oraz wielu sukcesów na drodze do realizacji swoich medycznych pasji! - tak przywitali młodszych kolegów „weterani” wydziału.
Historia Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy sięga 1984 r., gdy na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej Akademii Medycznej utworzono Akademię Medyczną w Bydgoszczy. 24 listopada 2004 r. - na mocy ustawy z 8 października 2004 r. - bydgoska AM połączyła siły z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i powstało Collegium Medicum UMK.
Uczelnia zatrudnia ok. 860 nauczycieli akademickich i kształci ponad 5000 studentów na 3 wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym i Nauk o Zdrowiu. CM UMK realizuje też studia anglojęzyczne oparte o polski program studiów. Kraje, z których rekrutuje najwięcej studentów (aktualnie to około 420 osób) to: Irlandia, Indie, Norwegia, Iran, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Tajwan, Wielka Brytania, Nigeria.
