Pojawiają się zarówno przykłady zgodnego sąsiedztwa i wzajemnego zrozumienia, jak i wzywania policji do rolnika, który pracuje w polu po godzinie 22. Samorząd rolniczy z Wielkopolski w ubiegłym roku zaapelował o nieutrudnianie pracy rolników i wyjaśniał jej specyfikę.
"Apel ten spotkał się bardzo dużym pozytywnym odzewem, którego WIR się nie spodziewała. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jak i sami rolnicy kierowali wiele postulatów i próśb o pomoc do resortu rolnictwa w rozwiązaniu problemu zabudowy terenów wiejskich", przypomina WIR.
Rosną miniosiedla na terenach rolniczych
Izba wskazuje na coraz bardziej zabudowane osiedlami, jeszcze niedawno tereny rolnicze. Po jednej stronie drogi jest pole kukurydzy, rzepaku czy pszenicy, a naprzeciwko rozrasta się osiedle. "Taka polityka gmin może doprowadzić do bezpowrotnej utraty terenów rolniczych i zmienić całkowicie charakter rolniczy wielu terenów".
To też może Cię zainteresować
Pole pomiędzy zabudowaniami? To nierzadka sytuacja, gdy sąsiedzi postanowili zrezygnować z produkcji rolniczej i podzielili pole na działki. Przykłady ogłoszeń z końca czerwca:
- na zdjęciu ilustrującym ogłoszenie z powiatu aleksandrowskiego prezentuje się dorodne pszenżyto, ale właściciel zaraz po żniwach chciałby sprzedać teren, który podzielił na 2 działki o powierzchni ok. 1100 mkw. każda. Cena to 60 zł/mkw.
- powiat nakielski, gmina Szubin: wśród pól wyrysowano 6 działek, również o powierzchni 1100 mkw, cena 56 zł/m
- powiat żniński, gmina Rogowo: działki przylegające do lasu mają 1050 mkw i warunki zabudowy, cena 45 zł/mkw.
- powiat bydgoski, Osielsko: działka o powierzchni poniżej 1000 mkw kosztuje 195 zł za metr. To działka między istniejącymi już zabudowaniami.
Zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego
Wielkopolska Izba Rolnicza dzieli się uzyskanymi informacjami o planowanych zmianach w prawie. Między innymi dzięki zabiegom Wielkopolskiej Izby Rolniczej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, zdając sobie sprawę z występowania zjawiska niekontrolowanego rozlewania się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie związanego z odchodzeniem rolników od działalności rolniczej, a także napływem ludności z miast na tereny wiejskie lub podmiejskie, przygotowuje systemowe zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego.
Izba podaje, że MRiRW także bierze udział we wspomnianych pracach, "dbając o jak najszersze uwzględnienie potrzeb rolników i rolnictwa, proponując jednocześnie rozwiązania zapobiegające konfliktom przestrzennym i społecznym, wynikającym z prowadzenia produkcji rolniczej".
To też może Cię zainteresować
Jednocześnie samorząd przypomina: "Obecnie ministerstwo rolnictwa, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, nie posiada uprawnień do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, bądź ingerencji w decyzje o warunkach zabudowy. Możliwości takie posiadają Prezydenci Miast, Burmistrzowie i Wójtowie".
WIR: Mamy nadzieję, że wkrótce zaproponowane zostaną rozwiązania, które uporządkują zabudowę terenów rolniczych, a napływająca ludność z miast osiedlając się wśród pól, łąk i budynków inwentarskich, będzie musiała zaakceptować formalnie produkcję rolniczą wokół swojego siedliska.
Źródło: wir.org.pl
