Inicjatorem wystąpienia do szefa resortu rolnictwa jest Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Podczas jej XIII walnego zgromadzenia powstał wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.
W tej sprawie do ministra zwrócił się Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. "Praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie wykonują swoje obowiązki stale, nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych".
To Cię może też zainteresować
To nie jest jedyny argument wysunięty przed izbę. Dalej czytamy, że zdaniem samorządu rolniczego Warmii i Mazur podniesienie wieku emerytalnego spowodowało późniejsze przekazywanie gospodarstw rolnych dzieciom rolników. "W rezultacie wielu młodych ludzi nie chce czekać i rezygnują z uprawy ziemi. Zasadne jest zatem przywrócenie wcześniejszych emerytur, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych".
Przypominamy, że od 1 października 2017 roku wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny. Drugim warunkiem, który trzeba spełniać, aby przejść na emeryturę KRUS, jest podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.
______________________
Agro Pomorska odcinek 72,
