Utrzymywania zabytkowego obiektu przez zgromadzenie zakonne, to spory wysiłek finansowy. A jednak, gdy mija się wzgórze tuż za Jabłonowem Pomorskim, zajeżdżając przed stary pałac, można zauważyć dbałość zarówno o otoczenie (park pałacowy) jak i sam obiekt.
Zapewne z tego powody zrodziła się myśl o utworzeniu Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stało się tak w tym roku, natomiast - wyprzedzając inicjatywę - Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim otrzymało wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego na remont rok wcześniej. Cel był konkretny - 200 tysięcy złotych na remont jednej z wież, by można było wykorzystać jej walory widokowe. Wówczas, z uwagi na brak wojewódzkiego planu ochrony dziedzictwa kulturowego, pieniądze te przekazano za pośrednictwem lokalnej administracji samorządowej.
Pieniądze dobrze spożytkowano - pałac, mający wielce interesującą historię, dziś siedziba zakonu, jest miejscem kultu błogosławionej Matki Marii Karłowskiej, osoby na trwale związanej z Siostrami Pasterkami.
Miejsce spotkań religijnych, refleksji, rekolekcji, modlitw nie wyklucza poznania historii pałacu, rodziny Narzymskich, historii zakonu, dziejów pałacu. Stąd także ta dodatkowa atrakcja, widok z wieży.
- Przyjęty program jest pierwszym w historii województwa dokumentem wyznaczającym kierunki ochrony zabytków na Kujawach i Pomorzu - mówi Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego. - Uwzględnia znane obiekty, ale także wiejskie kościoły, czy wspomniany tu dawny pałac Narzymskich, zabytki cenne ze względu na swój wiek i unikatowość.