Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Lubostroniu został Pomnikiem Historii. To najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce

Mateusz Mazur
Mateusz Mazur
Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Pałac w Lubostroniu został Pomnikiem Historii.
Pałac w Lubostroniu został Pomnikiem Historii. Pałac Lubostroń
Narodowy Instytut Dziedzictwa poinformował, że 126. Pomnikiem Historii w Polsce został Pałac w Lubostroniu. Tytuł został przyznany na mocy rozporządzenia Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, "15 listopada 2023 rozporządzeniem Prezydenta Andrzeja Dudy Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu został uznany za Pomniki Historii, czyli najwyższą i jedną z ustawowych form ochrony zabytków w Polsce."

Zobacz także:Pałac Lubostroń świętował 25-lecie istnienia jako instytucja kultury

"Pałac Lubostroń Pomnikiem Historii! Klasycystyczna perła naszego regionu jest jedną z 16 instytucji kultury naszego samorządu, dlatego duma tym bardziej rozpiera!" - skomentował decyzję w mediach społecznościowych Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Czym jest tytuł Pomnika Historii? Jak czytamy na stronie NID, "to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia określa się cechy zabytku świadczące o jego szczególnej wartości, precyzyjnie wyznacza jego granice i zamieszcza schematyczną mapę z lokalizacją i granicami obiektu.".

Zlokalizowany w gminie Łabiszyn (pow. żniński) pałac powstał w latach 1795-1800, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, będącego pod urokiem malowniczej wsi Piłatowo, które określił "sercu lubym ustroniem". Zadanie wykonania projektu i budowy pałacu powierzono Stanisławowi Zawadzkiemu, czołowemu architektowi epoki klasycyzmu.

Lubostroń stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego tamtych czasów. Gościli w nim liczni reprezentanci z otoczenia nauki i sztuki oraz przedstawiciele polskich i europejskich rodów arystokratycznych.

Obecnie z otaczającym ją parkiem angielskim instytucja uznana jest za perłę architektury klasycystycznej i jedno z najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych w stylu klasycystycznym w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska