Ogród Zoobotaniczny w Toruniu na wiosnę stara się, aby początek sezonu był połączony z zachętami dla zwiedzających. Stąd też na terenie Ogrodu pojawiają się nowe gatunki zwierząt i roślin. W najnowszym wzmocnieniu Ogrodu Zoobotanicznego z pewnością można wymienić parę Heloderm meksykańskich.
- Są to jaszczurki jadowite. Trzeba będzie tutaj zachować zasady bezpieczeństwa. Opiekunowie już zapoznają się z obsługą tego gatunku. Musieliśmy też zakupić specjalne rękawice zabezpieczające przed ewentualnym ukąszeniem - mówi Beata Gęsicka, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.
Polecamy
Dyrektor Ogrodu zaznacza jednak, że jaszczurki te z natury są dość łagodne. Podkreśla jednak, że niezależnie od tego zasady bezpieczeństwa są niezwykle ważne i są one przestrzegane w Ogrodzie Zoobotanicznym.
Nowy dom dla jaszczurek
Dla pary jaszczurek przygotowany specjalne pomieszczenie.
- Helodermy zamieszkały w nowym, przygotowanym specjalnie dla nich terrarium, w herpetarium. Przy okazji odwiedzin serdecznie tam zapraszamy - dodała dyrektor Gęsicka. - Trzeba im wybaczyć, że lubią się czasem chować. Mają specjalne miejsca, gdzie mogą się schować, aby czuć się bezpiecznie.
W takiej sytuacji wytrwali zwiedzający mogą spędzić trochę czasu przy terrarium, aż helodermy się pokażą.
Tajemnicze gatunki wkrótce trafią do Torunia!
Już wkrótce do toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego mają trafić dwa nowe gatunki. Dyrektor Gęsicka nie zdradza szczegółów, potwierdziła jednak, że w przypadku jednego z gatunków trwają już pracę nad specjalnym wybiegiem przy ptaszarni od strony ul. Rybaki. Z kolei drugi gatunek będzie niezwykle wyjątkowy, ponieważ Ogród Zoobotaniczny w Toruniu będzie jednym z dwóch z całej Polski, w których można zobaczyć te tajemnicze zwierzęta.
Majówka w Ogrodzie Zoobotanicznym
- Warto do Ogrodu przyjść, szczególnie w trakcie Majówki. Z tego powodu, że chociażby przyszły na świat urocze bliźnięta owiec kameruńskich. Mieszkają one w mini-folwarku - zachęca Beata Gęsicka.
Polecamy
Oprócz nich są też dwie nowe kozy domowe. Jedna z nich ma charakterystyczne imię Konfacela.
- Już z takim imieniem przyszła do nas. Wołamy na nią Celinka - śmieje się dyrektor Gęsicka.
Maluchów doczekało się stado Arui.
Co z karmieniem zwierząt?
Na kasie Ogrodu Zoobotanicznego można kupić specjalny granulat, którym można karmić zwierzęta urzędujące w mini-folwarku. Należy jednak pamiętać, że nie można karmić innych zwierząt - tym bardziej nie wolno karmić czymkolwiek innym poza wspomnianym granulatem.
Polecamy
Nie tylko zwierzęta!
Nie można zapominać o tym, ze poza zwierzętami, Ogród Zoobotaniczny, jak sama nazwa wskazuje, ma niezwykle piękną roślinność. Teraz, na wiosnę można to docenić w szczególny sposób.
Więcej można usłyszeć i zobaczyć w naszym materiale wideo!