Mundur przyciąga uwagę otoczenia, ale zwraca się ją także wtedy, gdy coś z tym mundurem nie współgra. Po to więc stworzono regulaminy oraz kodeksy umundurowania poszczególnych służb, żeby egzekwować te zapisy i unikać wpadek. Wyjaśniamy, co wolno, a co jest zabronione, w przypadku noszenia mundurów i dodatków do nich. To ogólne zasady, odnoszące się do wszystkich służb.
Czapki z domu do munduru nie założysz
Policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy czy strażnicy graniczni i inni przedstawiciele służb mundurowych nie mogą nosić części munduru łącznie z rzeczami prywatnymi, cywilnymi. Przykładowo: żołnierzowi nie wolno nosić butów sportowych do munduru, policjant nie może założyć zimowej, ocieplanej czapki, przyniesionej z domu. Strażak zaś złamie regulamin, jeśli, dajmy na to, na obchodach jednostki zaprezentuje się w wyjściowym mundurze, ale do tego założy pod spód sportową koszulę.
Jeżeli pracownik służb mundurowych posiada mundur w wersjach letniej i zimowej (istnieją też wersje munduru służbowego, wyjściowego, galowego oraz polowego), nie może zakładać części tego stroju z jednej, a pozostałych elementów z drugiej wersji. Odzieży specjalnej nie można z kolei nosić w miejscach publicznych, jeżeli nie wynika to ze służbowych obowiązków. Zdarza się, że mundur zrobił się za luźny bądź za ciasny, gdy mundurowy schudł albo przybrał na wadze. Samodzielne przeróbki munduru są jednak zakazane. Teraz bielizna - mundurowi nie mogą zakładać swojej prywatnej bielizny np. termicznej. Jak wybierają skarpetki do munduru, to bez wzorów (to samo dotyczy rajstop pań na służbie).
Wypchane kieszenie niedozwolone
Wypchane kieszenie munduru, chociażby kluczami i chusteczkami, także są zabronione. Dodatkowe odznaki i emblematy na mundurze też są niedozwolone. Nie można zaginać czy podwijać rękawów i nogawek. Rozpięta koszula również jest niewskazana. To tak samo, jak cały mundur: wszystkie guziki muszą być zapięte, łącznie z klapami w marynarce. Razem z mundurem, pracownicy służb otrzymują obuwie służbowe. To właśnie je zobowiązany jest zakładać pracownik służb do munduru, a nie nosić prywatne obuwie, nawet, gdy jest podobne do służbowego. Kiedy mundur posiada - jak to określają regulaminy - widoczne ślady użytkowania, czyli jest znoszony, to pracownik mundurowy zgłasza ten fakt przełożonemu, otrzyma zatem nowy.
Mundurowy bez torebki, ale z parasolem
Niby oczywiste, ale w regulaminach umundurowania służb znajdują się ponadto zapisy m.in. o tym, że zabronione jest noszenie przez te służby damskich torebek, reklamówek albo siatek na zakupy. Teczka lub aktówka jest dozwolona w przypadku wybranych służb, w tym w Straży Granicznej (tutaj akurat dozwolony jest także czarny albo oliwkowy plecak). Parasol jest dozwolony, ale musi być czarny.
Służby umundurowane mogą nosić okulary przeciwsłoneczne oraz te z przyciemnianymi szkłami, jeśli mają one korygować wadę wzroku. Tyle że okulary muszą mieć czarne albo metalowe, tzn. druciane oprawki. Wybrane służby, w tym Policja, pozwalają nosić na mundurze religijne symbole żałoby, jeżeli umrze ktoś bliski pracownika mundurowego. To może być czarna wstążeczka, doczepiona w widocznym miejscu albo przypinka, wyglądająca niczym wstążeczka.
