Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7 dni (na antybiotyki), 120 (na preparaty immunologiczne) lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki.
- E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie zrealizujemy. Możemy jednak taką e-receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możemy zrealizować e-receptę od konkretnej daty - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji ("data realizacji od"), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczymy. Od tego dnia możemy wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty liczymy od tej daty.
Przykładowo recepta została wystawiona 29 sierpnia 2022 roku, ale lekarz wpisał datę realizacji od 31 października 2022 roku. Zatem e-receptę wykupimy w ciągu 30 dni od 31 października 2022 roku.
Nie przegap
Czy wszystkie leki trzeba wykupić w jednej aptece?
Leki z e-recept możemy wykupić w różnych aptekach. Nie musimy szukać apteki, która będzie miała (lub zamówi) wszystkie przepisane leki.
Możemy kupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej. Jest to duże ułatwienie w porównaniu do recepty tradycyjnej, kiedy to musieliśmy wszystkie leki kupić w jednej aptece lub prosić o odpis recepty.
- Przypominamy jednak, że wszystkie przepisane opakowania jednego leku należy wykupić w tej samej aptece, w której wykupiliśmy pierwsze opakowanie. Możemy rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku musimy przyjść do tej apteki, w której kupiliśmy pierwsze. Inna apteka w takiej sytuacji go nie sprzeda - zaznacza Barbara Nawrocka.
