Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Materiał informacyjny .
Planujesz zakup używanego samochodu? To nie lada wyzwanie! Auto z drugiej ręki wiąże się z licznymi elementami, na które musisz zwrócić uwagę. Jak nie dać się oszukać i nie przepłacić? Masz wątpliwości, co jest najważniejsze, podczas zakupu samochodu używanego? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, dzięki któremu nic nie umknie Twojej uwadze, a ty sam staniesz się bardziej świadomym klientem.

Skąd kupować używane samochody?

Zanim zakupisz samochód używany powinieneś dokładnie sprawdzić jego pochodzenie. Bardzo często auta z drugiej ręki sprowadzane są zza granicy. Warto jednak zdecydować się na zakup samochodu, który od samego początku został zarejestrowany w Polsce. Dużo łatwiej będziesz mógł sprawdzić jego historię.

Na pewno nikt nie chciałby wejść w posiadanie kradzionego samochodu. Dlatego dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na zakup od sprawdzonego komisu czy dealera samochodowego. Przed zakupem należy dokonać dokładnych oględzin pojazdu, warto również zajrzeć na stronę historiapojazdu.gov.pl.

Jak możemy przeczytać na tej stronie:
„Historia Pojazdu" to usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.: dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa, terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie, a mogą one pomóc w potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy”.

Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić
Ewa Wiciak, www.arpol.com.pl

"ARPOL Salon Samochodów Używanych jako jedyny w regionie pod dachem. Nasze doświadczenie poparte 25 letnią obecnością na rynku, przekłada się na trafny i pewny wybór używanego auta. Samochody przyjmowane do sprzedaży przechodzą listę weryfikacyjną przez wykwalifikowanych mechaników naszego serwisu. Nabywca kupuje auto nie wymagające własnego wkładu finansowego, co gwarantuje satysfakcję z kupna. W naszym salonie klient może liczyć na wyselekcjonowane samochody z wiarygodną historią pojazdu, poparte autentycznym przebiegiem. Ponadto gwarantujemy sprawdzony stan techniczny z możliwością serwisowania. Pierwsza wizyta w salonie może być zakończona udaną transakcją i wyjazdem zakupionym nowym samochodem."

Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Ile kosztuje samochód używany?

Jeżeli decydujesz się na zakup auta z drugiej ręki z pewnością ważna jest dla Ciebie atrakcyjna cena. Dlatego, kolejnym podpunktem na liście powinno być ustalenie budżetu, który jesteś skłonny przeznaczyć na samochód. Konkretna kwota pomoże Ci w sprecyzowaniu jaki konkretnie model będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Warto również pamiętać, że zakup auta to mnóstwo dodatkowych kosztów (ubezpieczenie OC, regularna wymiana oleju, przeglądy, nieprzewidziane naprawy oraz oczywiście paliwo).

[Aby uzmysłowić sobie jak spora jest utrata wartości samochodu w przeciągu kilku lat, wystarczy porównać ceny katalogowe modeli z rynkiem wtórnym. Przykładowo: używany Opel Corsa z 2015 roku koszuje około 30 000 zł. Dla porównania, katalogowa cena tego modelu to 55 000 zł. Innym przykładem może być Volkswagen Golf VII z 2016 roku. Za używany model zapłacimy u dealera ok. 50 000 zł. Porównywalny model z 2019 roku wymaga natomiast zainwestowania 93 000 zł.

Jakie pytanie powinieneś zadać sprzedającemu?

Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań powinieneś przeprowadzić dokładny wywiad z osobą sprzedającą samochód. Oczywiście, taka rozmowa nie gwarantuje nam stu procentowej pewności, warto zachować dystans. Oto kilka pytań, które powinny paść podczas wstępnej rozmowy ze sprzedawcą:

 • Ilu pojazd miał właścicieli?
 • Dlaczego poprzedni właściciel zdecydował się go sprzedać?
 • Czy pojazd posiada książkę serwisową?
 • Jaki jest przebieg pojazdu?
 • Czy pojazd brał udział w kolizjach?
 • Jaki był stopień uszkodzenia pojazdu podczas ewentualnych kolizji?
 • Kiedy wymieniano olej oraz jakiego oleju używał poprzedni właściciel?
 • Czy pojazd służył do jazdy po mieście czy do długich dystansów?
 • Czy istnieje konieczność przeprowadzenia jakiejś pilnej wymiany podzespołów lub naprawy?
 • Kiedy wymieniany był akumulator, rozrząd, tarcze, klocki hamulcowe oraz płyny eksploatacyjne?
 • Czy auto było garażowane?
Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Mariusz Kościelniak, www.autobydgoszcz.otomoto.pl

„Wbrew negatywnym skojarzeniom jakie budzi słowo „handlarz”, kupowanie auta z komisu nie powinno napawać nas strachem. Osoby zajmujące się zawodowo handlem samochodami nie odsprzedadzą pojazdu, którego najpierw dobrze nie sprawdzą. Oczywiście, w każdym środowisku znajdzie się czarna owca i trzeba uważać na naciągaczy. Dlatego warto kierować swe kroki do sprawdzonych komisów, a auta od indywidualnych sprzedawców, zamiast wierzyć na słowo, lepiej zabrać na przegląd do warsztatu. Auto handel to firma od wielu lat działająca w tej branży, w stałej sprzedaży posiadamy ok. 80 aut. Zapraszamy – pracujemy w elastycznych godzinach dopasowanych do naszych klientów".

Przebieg w samochodzie używanym

Jaki przebieg w aucie to za dużo? Powszechnie wiadomo, że mniejsza liczba na wyświetlaczu oznacza dłuższe życie samochodu. Przeważnie kupujący decydują się na auta z drugiej ręki o przebiegu od 100-150 tysięcy. Niski przebieg nie powinien jednak być jedynym kryterium naszego wyboru.

Jeżeli samochód był regularnie serwisowany, a poprzedni właściciel po prostu o niego dbał, warto dać szanse pojazdom powyżej 200 tysięcy km, lub nawet większym. Lepszym wyborem będzie zakup auta od uczciwego sprzedawcy niż kupno przysłowiowego kota w worku. Z przekręconym licznikiem oraz warstwą dodatkowego lakieru.

Według statystyk przeciętny polski kierowca przejeżdża w ciągu roku około 20 tysięcy km. Dla porównania Włoch czy Niemiec robi w tym samym czasie o 10, 20 a nawet 30 tysięcy km więcej. Dlatego warto zwrócić uwagę na pułapkę, jaką może okazać się pojazd z niskim przebiegiem oraz jednoczesnym kilkunastoletnim stażem użytkowania. Niestety, może okazać się, że nieuczciwy sprzedawca postanowił przekręcić licznik.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na grubość lakieru?

Przeszłość wypadkowa czy kolizyjna to element, który zastanawia, każdą osobę planującą zakup używanego auta. Kupując auto z drugiej ręki trzeba mieć na uwadze, że niemal niemożliwym jest, by uniknąć chociażby drobnych szkód parkingowych. Wszystko zależy jednak od ich wielkości.

Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Na początku należy dokonać zewnętrznych oględzin pojazdu oraz stanu blach. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Duże odpryski, widoczna szpachla, ślady korozji oraz nakładanie nowej warstwy lakieru bezpośrednio na stary. Jeśli dopatrzymy się tego typu uszkodzeń warto skorzystać z miernika grubości lakieru. Należy jednak pamiętać, że nie jest to sprzęt niezawodny. Obecnie istnieją metody lakierowania pojazdów, dzięki którym lakier ma oryginalną grubość.

Grubość powłoki lakierniczej nie jest taka sama na wszystkich samochodach. Auta produkowane w Azji są lakierowane cieńszą warstwą, na poziomie ok. 80-100 μm. Marki europejskie mają grubszą powłokę, na poziomie ok. 120-150, a w przypadku lakierów metalicznych nawet 170-180 μm.

Opony w samochodzie używanym

Kupując używany samochód nie możesz zapomnieć o sprawdzeniu stanu opon. Dlaczego, jest to tak ważne? Zużyte opony mogą powodować wiele utrudnień w prowadzeniu samochodu, takich jak: zmniejszoną przyczepność, wibracje, ściąganie pojazdu, na którąś ze stron, a nawet wybuch opony lub zablokowanie kół oraz wpadnięcie auta w poślizg.

Jak sprawdzić stan opon?

 • Sprawdź, czy dobrano odpowiedni rozmiar i profil opon do auta.
 • Sprawdź, czy opony są właściwie dobrane do pory roku.
 • Sprawdź, czy opony nie są przeterminowane.
 • Sprawdź wysokość bieżnika.
 • Sprawdź stan opon. Skontroluj czy ich powierzchnia jest równomiernie starta.

Aby poruszać się samochodem po drodze zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, bieżnik opon, w które jest wyposażony musi mieć głębokość większą niż 1,6mm. W warunkach rzeczywistych poziom 1,6mm można nazwać już krytycznym, dlatego opony letnie zaleca się zmienić na nowe gdy rzeźba bieżnika będzie mniejsza niż 3mm. Opony zimowe należy wymienić, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 4mm. Wtedy opony zachowują wszystkie swoje atrybuty i jesteśmy pewni, co do bezpieczeństwa, które jest dla nas najważniejsze.

Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Szyby w samochodzie używanym

Nie zapomnij o skontrolowaniu szyb w samochodzie używanym. Najczęściej uszkodzeniom ulega szyba przednia. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie do uszczelek wokół szyb, jak i reflektorów. Nierówno zamocowana szyba prawdopodobnie oznacza, że auto uległo poważnej kolizji, podczas której skrzywieniu uległa cała konstrukcja pojazdu. Koniecznie sprawdź również datę produkcji szyb oraz logo producenta. Jeżeli szybę wyprodukowano znacznie później niż cały samochód oznacza to, że z pewnością była kiedyś wymieniana.

Pękniętą szybę należy niezwłocznie wymienić lub naprawić. Jazda z uszkodzoną szybą czołową jest niezgodna z przepisami polskiego prawa. Policja może ukarać za nią mandatem w wysokości 250 zł oraz zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu aż do czasu wykonania naprawy. Ponadto, nawet niewielkie pęknięcia mogą być poważnym zagrożeniem dlabezpieczeństwa – załamujące się na nich światło może oślepić, co zwiększa ryzyko wypadku.

Drobne kamienie wyrzucane spod kół innych pojazdów bardzo często są przyczyną powstawania na przedniej szybie samochodu mikroskopijnych uszkodzeń. Możemy się ich jednak pozbyć. Do przeprowadzenia takiej naprawy wykorzystujemy specjalną żywicę, która – po uprzednim oczyszczeniu rysy – wypełnia pustą przestrzeń, „wtapiając się” w szybę. Naprawa odprysku na szybie tą metodą pozwala odzyskać autoszybie pełną stabilność i kończy się wypolerowaniem powierzchni. W efekcie odprysk staje się niewidoczny i nie dochodzi do pogłębienia pęknięcia.

Jakie elementy w samochodzie wskazują na jego duże użytkowanie?

Podczas oględzin warto zwrócić uwagę na stan kierownicy oraz gałki zmiany biegów. Jeżeli auto posiada duży przebieg prawdopodobnie ich stan będzie wskazywać ślady sporego zużycia. Mogą zawierać przetarcia czy pęknięcia. Jeżeli kilkunastoletni samochód posiada nowe, niemal nieużywane gałki i kierownicę może to oznaczać, że sprzedawca nie jest z nami szczery, a te elementy zostały wymienione.

Taka sama zasada odnosi się do foteli oraz okładziny pedałów. Częste i intensywne eksploatowanie pojazdu niewątpliwie będzie generowało ze sobą widoczne zużycie tych elementów. Najbardziej sfatygowany będzie prawdopodobnie fotel kierowcy.

Jeżeli pedały posiadają mocno startą lub przedziurawioną powierzchnię, prawdopodobnie świadczy to o znacznym zużyciu samochodu. Szczególną uwagę warto zwrócić na sprzęgło. Mocno starty pedał sprzęgła świadczy o tym, że samochód często poruszał się w terenach miejskich.

Jakie elementy mogą wskazywać na dużą eksploatację pojazdu?

Jakie jest najważniejsze kryterium podczas kupna auta? Odpowiedzi może paść wiele, jednak ta najrozsądniejsza wskazuje na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zaniedbany, niesprawny pojazd może być źródłem nie tylko problemów dla nowego właściciela, ale także może stwarzać niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego, przed kupnem samochodu używanego, warto sprawdzić:

 • Stan i poziom płynów,
 • Stan opon,
 • Stan tarcz hamulcowych,
 • Stan klocków,
 • Stan amortyzatorów,
 • Stan elementów zawieszenia,
 • Stan układu wydechowego.

Jak sprawdzić czy pojazd faktycznie jest bezwypadkowy?

Używany, kilkunastoletni samochód z pewnością nie obył się bez wypadku, nawet jeśli była to drobna kolizja czy zarysowanie podczas parkowania. Warto mieć na uwadze, że bezwypadkowe samochody z drugiej ręki to rzadkość. Na co należy zwrócić uwagę podczas oględzin „bezwypadkowego auta”:

 • Stan lakieru,
 • Stan elementów karoserii,
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na drzwi, nadkoli, maski czy też zderzaków,
 • Ślady malowania.

Zwróć uwagę na dach pojazdu, w ten sposób bardzo szybko dowiesz się czy auto mogło mieć za sobą dachowanie lub zderzeni czołowe. Wszelkie niewielkie wgniecenia na dachu (w okolicy bocznych słupków) powinny zaalarmować Cię o możliwości wypadku. To w tym obszarze podczas zderzenia dochodzi do skoncentrowania się sił działających na samochód, co skutkuje wygięciem w powierzchni blachy dachu.

Warto sprawdzić też rocznik pasów bezpieczeństwa. W samochodach, które uległy wypadkowi ratownicy często przecinają pasy. Jeżeli data produkcji pasów różni się od rocznika samochodu, warto zapytać sprzedającego czy dany model nie miał wypadku” - przykładowy cytat.

Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Jak sprawdzić stan zawieszenia?

Jeżeli istnieje taka możliwość warto, by spojrzał na to specjalista. W stacji kontroli pojazdów, należy sprawdzić luzy w zawieszeniu, stan wahaczy, sworzni, gum, łączników stabilizatora, przegubów i czujników przechyłu.

Prostszą metodą będzie rozkołysanie pojazdu z przodu, z tyłu oraz na boki. To pomoże ocenić nam stan amortyzatorów. Co powinno nas zaniepokoić? Samochód, który będzie kołysać się zbyt mocno, wskazuje to na znaczną eksploatację amortyzatorów. Oczywistym sygnałem będą również wszelki skrzypiące i stukające dźwięki.

Podczas profesjonalnego badania sprawdza się opory tarcia związane z rozprężeniem i ugięciem, za co odpowiadają ograniczniki ruchu. Ocenie podlegają luzy połączeń sworzniowych, połączeń przegubowych oraz łożysk. Sprawdza się również prawidłowe działanie elementów sprężystych oraz amortyzatorów. Wartości uzyskane podczas badania porównuje się z wartościami określonymi przez producenta auta. Takie badanie powinno przeprowadzać się na specjalistycznym sprzęcie, bo gdy już samemu czujemy, że jest coś nie tak, zawieszenie nadaje się już do naprawy.

Nie zapomnij o sprawdzeniu elektroniki!

Zazwyczaj naprawa elektroniki w samochodzie wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego, nie zapomnij o sprawdzeniu tych w funkcji w twoim potencjalnym pojeździe.

Co powinieneś sprawdzić?

 • elektryczne sterowanie szybami lub lusterkami,
 • nawigację,
 • nagłośnienie,
 • systemy wspomagający jazdę,
 • elektryczny hamulec pomocniczy,
 • ogrzewanie,
 • klimatyzację.

Nie kupuj bez jazdy próbnej!

Jazda próbna to nie tylko możliwość szybkiego wychwycenia potencjalnych wad pojazdu. To także doskonały sposób na sprawdzenie czy dany samochód będzie pasował do naszych indywidualnych potrzeb.

Podczas jazdy próbnej nie powinniśmy włączać radia. Sprawdźmy czy działa, ale wyłączmy je przed ruszeniem w trasę, bo cwani sprzedawcy często włączają głośną muzykę w autach, w których silnik za głośno pracuje. Jeśli jest taka możliwość, warto zrobić autem nie tylko "rundkę wokół bloku", ale wyjechać też na trasę, by sprawdzić jak samochód zachowuje się przy dużych prędkościach. Jeśli mamy rodzinę, warto na jadę próbną przyjść w komplecie. Dzięki temu unikniemy ewentualnych pretensji po kupnie auta. I warto pamiętać o tym, że odbycie jazdy próbnej do niczego nie zobowiązuje.

Zabierz auto do mechanika lub stacji kontroli pojazdów

W trakcie jazdy próbnej dobrze jest zajechać do zaprzyjaźnionego serwisu lub na stację kontroli pojazdów, gdzie na nasz potencjalny nabytek rzucą okiem profesjonaliści.

Oliwia Kocińska, właścicielka warsztatu Auto Serwis Kocińska Toruń

„Kupujący na ulicy nie ma możliwości tak dokładnego obejrzenia samochodu, jak w nawet najprostszym warsztacie. Nie da rady samemu wykonać podstawowej diagnostyki komputerowej, nie będzie miał też do końca pewności, jakie naprawy przeszedł pojazd. Oczywiście można samemu kupić odpowiedni przyrząd, np. miernik lakieru, ale jeszcze trzeba potrafić się nim posługiwać. Dlatego zawsze zachęcamy klientów, którzy myślą o zakupie używanego samochodu, do odwiedzin w naszym warsztacie. Nie tylko podpowiemy, na co zwrócić uwagę, ale też możemy sporządzić protokół z prognozą ewentualnych kosztów napraw, która może pomóc kupującemu w negocjacji ceny.”

Przed taką wizytą warto ustalić z właścicielem pojazdu, po czyjej stronie spoczywać będzie kwestia opłaty za przegląd. Sprawdzenie używanego samochodu przed zakupem leży głównie w interesie kupującego, ale zdarza się, że odmawia on zapłaty, gdy diagnoza nie zgadza się z zapewnieniami sprzedającego. To sytuacja niekomfortowa dla każdej ze stron.

Włodzimierz Strzała, prezes spółki Polski Związek Motorowy sp. z o.o. w Bydgoszczy

„Przypominam, by taką kontrolę zrobić przed kupnem, a nie po kupnie. Może wydawać się to oczywiste, ale wiele osób podjeżdża na stacje diagnostyczne już po fakcie, często dopiero gdy wymaga tego termin przeglądu. Szkoda im pieniędzy na wizytę u rzeczoznawcy, ewentualnie poproszą, by zajrzał pod maskę, ale kompleksowe badanie to już wydatek kilkuset złotych. Tymczasem z samochodami jest jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Kompleksowa kontrola układu przeniesienia napędu wykazałaby np. że mamy do wymiany jedną poduchę. Zlekceważenie problemu sprawi, że będziemy mieli do wymiany też przeguby wału, tuleje mocujące i drugą poduchę, a jeszcze się to odbije na trwałości silnika i skrzyni biegów. I zamiast kilkuset złotych zapłacimy kilka tysięcy. Dlatego uważam, że jeśli nie chcemy kupować kota w worku, wizyta u rzeczoznawcy powinna być obowiązkowa.”

Polski Związek Motorowy oferuje pomoc rzeczoznawców i diagnostów w stacjach kontroli w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Chojnicach, Żninie i Radziejowie. PZM organizuje też giełdy samochodowe na Kartodromie w Bydgoszczy, dla osób, które wolą kupować lub sprzedawać samochody stacjonarnie.

Jakie dokumenty będą niezbędne podczas zakupu samochodu używanego?

Jeżeli dokonasz już wyboru wymarzonego samochodu czas na dokonanie formalności. Oczywiście nie zapomnij sprawdzić, czy auto nie znajduje się w rejestrze pojazdów skradzionych. O jakich dokumentach powinieneś pamiętać:

 • Umowa kupna-sprzedaży,
 • Komplet dokumentów dotyczących sprowadzenia auta do Polski,
 • Faktury za wszystkie naprawy, przeglądy etc.

Co należy zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży?

 • Dane pozwalające na identyfikację auta.
 • Dane osobowe kupca.
 • Dane osobowe sprzedawcy.
 • Cena.
Jak kupić samochód używany? Sprawdź, jak nie dać się oszukać i nie przepłacić

Dokładnie przeczytaj umowę!
Szczególną uwagę zwróć na oświadczenia informujące, że nabywca nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń w przypadku wykrycia wad samochodu. Zwróć również uwagę na klauzule zawierające sformułowania, że nabywca zapoznał się ze stanem pojazdu i nie zgłosił zastrzeżeń.

Poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży samochodu pozwoli nam na dochodzenie swoich praw od nieuczciwego sprzedawcy, który np. zataił wady auta. Na prawidłowy kształt dokumentu zwracać uwagę muszą także sprzedający, aby zabezpieczyć się tym samym w przypadku ewentualnych zaniedbań nabywcy, bądź próby oszustwa. W przypadku kupowania auta od prywatnego właściciela, także w miarę możliwości dokładnie opiszmy aktualny stan techniczny, wykluczając w ten sposób przeoczenie jakichkolwiek wad, jakie można by uznać za ukryte przez sprzedającego.

Pamiętaj o dotrzymaniu terminów!
Dodatkowo na dwa tygodnie po zakupie pojazdu należy uiścić opłatę za podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym. Kolejnym krokiem będzie zarejestrowanie samochodu w Urzędzie Miasta w ciągu 30 dni.

Kupując samochód używany musimy mieć na uwadze sprawdzenie wielu elementów. Warto nie podejmować pochopnych decyzji, których z biegiem czasu moglibyśmy żałować. Wybierając odpowiedni pojazd przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze kwestię bezpieczeństwa naszego oraz pasażerów.

Kupno samochodu to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli decydujemy się na zakup używanego auta od osoby prywatnej. Ale pamiętając o wszystkich powyższych zasadach, mamy szansę kupić wymarzony pojazd po cenie znacznie niższej od rynkowej i cieszyć się nim jeszcze przez wiele lat. A jeśli obawiamy się, czy samemu na pewno dopilnujemy wszystkich formalności, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przeprowadzi nas przez ten proces.

PARTNERZY ARTYKUŁU

AUTO HANDEL Mariusz Kościelniak - Bydgoszcz
Arpol - Toruń
Auto Serwis Kocińska - Toruń
Bosch Serwis Polanowski - Toruń
PZMot Bydgoszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska