https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak papa, tyle że w płynie

(Oprac. MKJ)
Masy bitumiczne coraz częściej wypierają papę jako materiał izolujący
Masy bitumiczne coraz częściej wypierają papę jako materiał izolujący Fot. Atlas
Papa - jako materiał izolacyjny - znana jest od lat. I nadal znajduje swoich zwolenników.

Jej układanie jednak jest pracochłonne i czasem kłopotliwe. Dlatego coraz częściej do izolacji fundamentów stosujemy bitumiczne masy uszczelniające.
Systemy te znacznie upraszczają i skracają czas wykonywania prac, a są bardzo skuteczne i pewne.

To, jaką masę zastosujemy w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od warunków wodno-gruntowych. Do wyboru mamy masy cienkowarstwowe - stosowane do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych oraz grubowarstwowe (KMB), które służą do wykonania każdego typu izolacji przeciwwodnych.

Cienka warstwa masy
Za pomocą mas cienkowarstwowych można wykonać hydroizolacje przeciwwilgociowe - pionowe.

Bardzo istotne jest to, aby sucha pozostałość aplikowanej warstwy nie była cieńsza niż 1 mm (zużycie ok. 1,5 kg/m.kw).

Kiedy cienkowarstwowe?
Do izolacji fundamentów masy cienkowarstwowe można stosować tylko wtedy, gdy budynek jest niepodpiwniczony oraz występują bardzo dobre warunki wodno-gruntowe, tzn. gdy woda infiltracyjna swobodnie przesiąka przez grunt i nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego na izolacje.

A taki rodzaj obciążenia występuje, gdy grunt przepuszczalny ma dostateczną głębokość pod podstawą fundamentów i materiał, którym zasypuje się wykop, ma dobrą przepuszczalność (np. piasek lub żwir).

I masa trochę grubsza
Do wykonywania hydroizolacji przeciwwodnych budynków oraz fragmentów budowli w części podziemnej przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne (ale także wodą nie wywierającą takiego ciśnienia, choć w trudnych warunkach wodno-gruntowych) - zarówno w powierzchni pionowej, jak i poziomej - stosujemy masy grubowarstwowe KMB. Masy te nakłada się metodą szpachlowania na wszystkie mineralne materiały budowlane, stosowane do wznoszenia fundamentów oraz murów piwnicznych.

Konieczna jest jednak zawsze ocena stanu podłoża, usunięcie luźnych i niezwiązanych cząstek oraz wszelkich innych substancji, które mogą pogorszyć przyczepność.

Uwaga na wilgotność!
Masy KMB z reguły tolerują pewna wilgotność podłoża przy nakładaniu, ważne jednak, by przestrzegać zaleceń zawartych w kartach technicznych. W razie stwierdzenia zbyt dużej wilgotności podłoża lub w przypadku ciśnienia odrywającego powłokę bitumiczną, należy zastosować dodatkowo powłokę z mineralnej mikrozaprawy uszczelniającej.

Żadnych pęcherzy
Podczas nakładania mas KMB na podłożach betonowych, szczególnie w miesiącach letnich, może dochodzić do tworzenia się pęcherzy pod świeżą powłoką. Powodują je najczęściej zamknięte pory pokryte mleczkiem cementowym. Konieczne jest otworzenie porów i usunięcie tego mleczka.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska