17 lutego - Światowy Dzień Kota
Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Wiele osób kocha ich samodzielność i niezależność. Szacuje się, że 44 proc. Polaków ma pod swoim dachem mruczącego czworonoga. Koty to zwierzęta wyjątkowe - inteligentne, samodzielne, lojalne, bystre, oddane i choć wielcy z nich indywidualiści, bardzo lubią towarzystwo człowieka.
Wyniki badań pokazują, że obecność kotów przynosi wiele korzyści zdrowotnych - koty mogą poprawiać nastrój, dawać wsparcie emocjonalne i podnosić morale. Zwierzęta domowe są szczególnie doceniane za wspomaganie socjalizacji osób starszych, dzieci oraz osób chorujących zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Nie do przecenienia jest też wpływ zwierząt na nasze samopoczucie w sytuacjach kryzysowych.
17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Opiekunowie zawsze chcą mieć pewność, że ich pupile są szczęśliwe. Jak kot pokazuje, że się cieszy? Każdy kot inaczej okazuje szczęście i zadowolenie, w zależności od wieku, rasy czy osobniczych predyspozycji.
Tak kot pokazuje, że jest szczęśliwy
Badania wykazały, że koty przywiązują się do swoich właścicieli, traktują ich jak część swojego stada, kochają i potrafią wytworzyć bardzo silną więź. Są też bardzo dobrymi obserwatorami, czułymi i wrażliwymi na emocje właściciela.
Koty najczęściej okazują szczęście poprzez
mruczenie,
ocieranie się pyszczkiem o nogi,
ugniatanie łapkami różnych powierzchni.
Czasem zadowolone koty chcą być blisko swoich właścicieli i na przykład siadają na klawiaturze komputera, na którym pracuje ich opiekun.
Tak rozpoznać, że kot się cieszy - oto najczęstsze sygnały
Jak rozpoznać, że kot się cieszy? Po czym poznać szczęście i zadowolenie u kotów? Zebraliśmy najczęstsze sygnały. Zobacz teraz w naszej galerii, jakie zachowania kotów pokazują szczęście:
