MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracują bydgoscy radni? Krajowe Forum Samorządowe wzięło ich pod lupę

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Jak pracują bydgoscy radni? Czy wywiązują się ze swoich obietnic? Jak przekładają się koszta ich pracy na aktywność na sesjach i komisjach? Jedyny taki audyt przeprowadziło Krajowe Forum Samorządowe, pod kierownictwem Benedykta Partyki
Jak pracują bydgoscy radni? Czy wywiązują się ze swoich obietnic? Jak przekładają się koszta ich pracy na aktywność na sesjach i komisjach? Jedyny taki audyt przeprowadziło Krajowe Forum Samorządowe, pod kierownictwem Benedykta Partyki Dariusz Bloch/zdjęcie archiwalne
Działacze Krajowego Forum Samorządowego sprawdzili aktywność radnych Bydgoszczy. Czy zasiadający w radzie miasta pilnują spraw osiedli, które reprezentują? Czy spotykają się z mieszkańcami i słuchają ich? Czym zajmują się w komisjach? Na ocenę bardzo dobrą zasłużyło, według autorów audytu, tylko dwoje radnych: Grażyna Szabelska i Lech Zagłoba-Zygler.

- Nasi członkowie przystąpili do audytu społecznego pod nazwą Badanie Aktywności Radnych - mówi Benedykt Partyka, prezes Krajowego Forum Samorządowego.

To cykliczne przedsięwzięcie, które ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu osoby reprezentujące mieszkańców Bydgoszczy w radzie miasta, wywiązują się z obowiązków.

W ramach audytu - podkreśla Partyka - zespół organizacyjny KFS kataloguje pytania otrzymane z danego osiedla od zgłaszających mieszkańców lub członków Rad Osiedla.

- Następnie do radnych trafiają zaproszenia do udziału w audycie - mówi prezes KFS. - Zwracamy się do radnych z konkretnego okręgu, którego dotyczą zgłoszenia mieszkańców.

Badano, między innymi, ile dany radny zgłaszał interpelacji i zapytań, ale też jak jest aktywny na sesjach i posiedzeniach komisji. Sprawdzano dostępność radnych na dyżurach, czy mieszkańcy mogą się z nimi skontaktować telefonicznie i mailowo. Badano też, w jakim stopniu realizowane są obietnice wyborcze, a iloraz wysokości pobranych diet do czasu spędzonego na sesjach i komisjach miał z kolei pokazać "wskaźnik kosztów pracy" radnej, czy radnego.

Kto jest najbardziej pracowitym radnym Bydgoszczy?

"Audyt to istotny element podsumowania pracy, jaką wykonują na rzecz społeczności wybrani samorządowcy. Celem badania jest obiektywne przedstawienie zaangażowania radnych w działalności dla dobra wspólnoty mieszkańców - wyróżnienie tych, którzy w czasie dotychczasowej kadencji są najaktywniejsi oraz zmobilizowania do pracy mniej aktywnych" - czytamy w komunikacie KFS.

Komisja przedstawiła wyniki. I tak, ocenę najniższą otrzymała Paulina Jankowska i Janusz Czwojda. Jako "niezadowalająca" została przedstawiona praca: Katarzyny Tomaszewskiej, Jerzego Mickusia, Szymona Wiłnickiego, Justyny Polasik, Pawła Bokieja, Krystiana Frelichowskiego, Anny Mackiewicz.

Według audytorów na ocenę niewyróżniającą zasłużyli: Bernadeta Michałek, Jan Gaul, Joanna Czerska-Thomas, Wojciech Bulanda, Wojciech Bartoszek, Elżbieta Rusielewicz. Jako zadowalającą oceniono pełnienie mandatu radnego przez: Jarosława Wenderlicha, Monikę Matowską, Macieja Świątkowskiego, Szymona Roga, Mariusza Zwolaka, Kazimierza Drozda.

Zdaniem oceniających, oceną dobrą należało ocenić pracę: Roberta Kufla, Roberta Langowskiego, Jakuba Mikołajczaka, Bogdana Dzakanowskiego, Katarzyny Zwierzchowskiej, Ireneusza Nitkiewicza, Marcina Lewandowskiego i Zdzisława Tylickiego.
Za radnych bardzo dobrze wywiązujących się ze swoich obowiązków uznano Lecha Zagłobę-Zyglera i Grażynę Szabelską.

Klub radnych PiS zdobył w audycie 209 punktów, a KO 394.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska