
Adam Banaszak, członek klubu PiS.
Adam Banaszak zauważa, że od powstania województwa minęło ponad 20 lat, a Piotr Całbecki funkcję marszałka pełni od 15 lat.
- Zatem ocena jednego roku musi być dokonana na tle całego tego okresu. W tym czasie budżet przeznaczany na połączenia kolejowe corocznie był ogromny i stale rósł, a jego efektywność pozostawiała wiele do życzenia. Liczba przewożonych pasażerów nie chciała wzrosnąć mimo rosnących nakładów. Brak wieloletniego, systematycznego realizowanego planu w tym zakresie jest widoczny na torach w naszym województwie, a nowy rok znowu przyniósł kolejny wzrost kosztów. Słabością naszego województwa jest także nadzór nad procesami inwestycyjnymi. Terminy realizacji są przedłużane a koszty przekraczają budżety - mówi Adam Banaszak.
Pozytywnie ocenia działania województwa w sferze społecznej, sportowej, kulturalnej i edukacyjnej.
- Województwo wzmocniło swoją pozycję jako centrum polskiej lekkoatletyki, a ta jest królową sportu, także w naszym kraju. Wystarczy spojrzeć na nasze medale na Igrzyskach Olimpijskich. Odbywają się u nas międzynarodowe festiwale operowe, teatralne czy filmowe. Mocno i skutecznie wspierana jest działalność społeczna i edukacyjna - podkreśla.
Podkreśla, że Kujawsko-Pomorskie dobrze sobie radzi w sferze tak zwanych wydatków "miękkich".
- Dużo gorzej idą nam inwestycje infrastrukturalne, które mogłyby zaowocować szybszym wzrostem gospodarczym województwa - komentuje.

Jarosław Katulski (KO), przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zarządowi województwa kujawsko-pomorskiego należy się absolutorium. Bardzo dobrze oceniam jego działalność w ostatnim roku. Po pierwsze, najważniejsze, to jest zrealizowanie założeń budżetowych. Po drugie, doceniam olbrzymi wkład zarządu w walkę z Covidem. Realną walkę. Zarząd województwa uzyskał i przeznaczył znaczne środki na wspomożenie przedsiębiorców, szpitali, ale też obywateli, by skutecznie radzić sobie z pandemią.
To oczywiście było wyzwanie finansowe, które wiązało się z dużymi kosztami i dużym wysiłkiem organizacyjnym. To zostało zauważone i docenione.
Wypowiadam się tu też już także jako lekarz, dyrektor szpitala. Sporo otrzymaliśmy jako szpitale - wcale nie marszałkowskie, czyli wojewódzkie, ale też powiatowe i miejskie z samorządu województwa. W związku z tym to jest duży plus, oczywiście poza skutecznym i sprawnym zrealizowaniem budżetu. Miniony rok był też trudny, także ze względu na rosnące koszty, co stanowiło wyzwanie budżetowe, ale radni, udzielając absolutorium, przede wszystkim oceniają, czy został zrealizowany budżet, który był założony i przyjęty. Budżet 2021 r. uchwalony przez Sejmik został zrealizowany. To jest najważniejsza rzecz, a wcale nie taka oczywista. Budżet może być też niezrealizowany. Mogą być na przykład niewydane pewne pieniądze, które powinny być wydane i jakieś inwestycje mogłyby być niezrealizowane. Albo może być przeciwnie - budżet mógłby zostać znacznie przekroczony i wtedy samorząd stałby w trudnej sytuacji finansowej. Ani jedna, ani druga sytuacja nie miała miejsca.

Wojciech Jaranowski (PiS), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, członek Komisji Edukacji i Nauki, członek Komisji Współpracy Międzynarodowej i Promocji Województwa.
Czy w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium poprze pan zarząd województwa?
Będę głosował przeciw udzieleniu absolutorium, ponieważ Zarząd Województwa m.in.:
- słabo zrealizował program inwestycyjny, co wynika ze sprawozdania budżetowego za rok ubiegły,
- zafundował nam zeszłoroczny chaos w organizowaniu regionalnego kolejowego transportu pasażerskiego ograniczając lub likwidując wiele połączeń kolejowych,
- nie wykorzystał szansy jaką był program Kolej Plus, nie składając żadnego wniosku do tego programu,
- zbyt wolno realizuje (wdraża) RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego (z informacji przedstawionej w lutym Sejmowi przez ministra ds. Funduszy i Rozwoju Regionalnego wynika, że mieliśmy rozliczone w 2021 r. zaledwie 55 proc. alokacji, co jest najniższym wskaźnikiem dla wszystkich województw. Byliśmy jednym z dwóch województw, które nie przekroczyło 60 proc. alokacji),
nie zrealizował lub zrealizował z opóźnieniem inwestycje na drogach wojewódzkich, stan dróg wojewódzkich jest niekiedy gorszy od dróg powiatowych, jak chociażby w powiecie włocławskim.
Jakie są największe sukcesy zarządu województwa w 2021 roku?
Można powiedzieć, że Zarząd Województwa nieźle poradził sobie z pandemią koronawirusa, choć nie wszystkie planowane działania „antycovidowe” zostały wdrożone w życie.
Co zalicza pan do porażek zarządu województwa w 2021 roku?
Najbardziej zamieszanie z regionalnymi przewozami pasażerskimi, likwidacja lub ograniczenie połączeń, które na szczęście w tym roku zostały w większości przywrócone, m.in. dzięki pracom powołanego na mój wniosek zespołu ds. regionalnych przewozów pasażerskich, w skład którego wchodzili także radni Sejmiku WKP.

Stanisław Pawlak (KO), przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej, członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Czy w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium poprze pan zarząd województwa?
Będę głosował za udzieleniem absolutorium. Przemawia za tym dobre wykonanie budżetu województwa za ubiegły rok, ponieważ przy planowanym niedoborze finansowym na koniec 2021, wypracowaliśmy ponad 100-milionową nadwyżkę budżetową. Rozdysponowaliśmy te środki na zadania w 2022 roku. Drugie „za”, dlatego że zarząd województwa wykonał większość zadań, które zlecił mu sejmik, którego jestem członkiem.
Jakie były największe sukcesy zarządu województwa w 2021 roku?
Oprócz dobrego wykonania budżetu i większości zadań, mogę dodać np. przebudowę Pałacu w Wieńcu i plan budowy - co popieram - Filharmonii Włocławskiej. Z pozytywnych działań można dodać też bieżące funkcjonowanie województwa - proszę spojrzeć np. na Kłóbkę, jak w ostatnim czasie się rozwija. Za dwa tygodnie będzie odbiór przebudowanego spichrza i magazynu w Kłóbce.
Co zalicza Pan do porażek zarządu województwa w 2021 roku?
Opóźnienia w realizacji przebudowy dróg wojewódzkich. Przykładem jest droga nr 265 Brześć Kujawski- Kruszyn- Kowal, która miała być zrealizowana w ciągu roku od podpisania umowy (czerwiec 2017). Odbiór planowany jest na czerwiec 2022, więc została wykonana w 5 lat. Inne drogi też nie są realizowane na czas. Marszałek się broni, że to jest sprawa wykonawców, wzrostu cen itd. Gdyby drogi były budowane w odpowiednich terminach, to byłoby taniej. Gdyby droga 265 została wykonana w rok, to nie musielibyśmy dołożyć do niej 20 proc. środków.
Bardzo negatywnie oceniam też przebudowę Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Inwestycja za ponad 165 mln zł, rozpoczęła się w sierpniu 2021 i miała być zakończona w czerwcu 2023. Słyszę jednak, że będzie opóźniona i to znacznie z uwagi na źle wykonaną dokumentację - nie zgadzały się podziemne urządzenia techniczne i wentylacyjne, które trzeba było przeprojektować i dlatego powstało opóźnienie o około pół roku. Ze szpitalem wiążą się także moje negatywne uwagi odnośnie jego funkcjonowania, a precyzując zarzut - co do sposobu kierowania nim przez obecną panią dyrektor.