Pomysłodawcami i głównymi organizatorami "Sosików" są Katarzyna Skrobała i Piotr Florianowicz.
Spotkania odbywają się cyklicznie i regularnie - raz w miesiącu od marca tego roku. Po wakacyjnej przerwie "Sosik" odbył się po raz piąty. Jaka jest idea spotkań? - Naszym celem jest promowanie twórczości młodych artystów oraz współczesnych kierunków w sztuce - mówi Piotr Florianowicz.
Okazja do rozmowy
Na każdy z "Sosików" składa się wystawa, rozmowa z jej autorem oraz wykład poświęcony zagadnieniom sztuki współczesnej, prowadzony najczęściej przez doktorantów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
- Spotkania mają luźną formułę - mówi Piotr Florianowicz. - Zależy nam, aby stworzyć możliwość rozmowy z artystą prezentującym swoją twórczość. Dzięki temu można lepiej zrozumieć to, co się widzi, poznać specyfikę tego, co dziś dzieje się w sztuce.
Z myślą o młodzieży
Podczas dotychczasowych "Sosików" odbył się już m.in. pokaz animacji studentów Wydziału Sztuk Pięknych oraz spotkanie z Iwoną Chmielewską, ilustratorką i autorką książek dla dzieci - wówczas frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
- Nasza działalność adresowana jest przede wszystkim do gimnazjalistów i licealistów - dodaje Piotr Florianowicz. - Mamy w pobliżu naszej siedziby przy ul. Kościuszki kilka szkół, których uczniowie chętnie nas odwiedzają. Staramy się sprawić, by młodzież poznała i zrozumiała takie zjawiska jak video art, instalacja, performance czy sztuka zaangażowana społecznie.
Przyciagnąć sławy
Przykładem tej ostatniej był czwartkowy "Sosik", podczas którego swoje prace pokazała Katarzyna Łyszkowska. Jej projekt "Kobiecość" jest próbą obiektywnego ujęcia współczesnego postrzegania kobiety.
Piotr Florianowicz już ma pomysły na kolejne spotkania o sztuce i kulturze w Galerii przy ul. Kościuszki 41/47. - W przyszłości chcielibyśmy przyciągnąć na "Sosik" znanych artystów spoza Torunia - mówi. - Na razie zdradzę tylko, że kolejna odsłona imprezy będzie związana z rzeźbą.