Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda dystrybucja tańszego węgla w gminach powiatu włocławskiego?

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
W gminach Choceń, Lubień Kujawski, Baruchowo węgiel po preferencyjnych cenach jest już dystrybuowany. Ale w gminie Fabianki dopiero zakończyły się zapisy.

Gmina Choceń zawarła 14 listopada umowę z PGE Paliwa na sprzedaż węgla, by mieszkańcy mogli zakupić opał po preferencyjnych cenach. I cztery dni później dostarczona została pierwsza zamówiona partia węgla. To 25 ton węgla kamiennego oraz 25 ton ekogroszku. Ta pierwsza partia trafiła do jednego z trzech punków dystrybucji na terenie gminy Choceń. W kolejnych dniach węgiel był dostarczony do dwóch pozostałych składów. - Mamy węgiel z PGE Paliwa w ciagłej sprzedaży - zapewnia Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń. I dodaje: - System funkcjonuje, nie ma uwag co do jakości dostarczonego opału.

Ale jest problem z wypłatą dodatków węglowych. Do Urzędu Gminy w Choceniu wpłynęły co prawda pieniądze z Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale to tylko 365 tys. 642 zł. To pozwoliło na wypłatę dodatku tylko dla 120 gospodarstw domowych. Dodatki trafiły do mieszkańców, którzy złożyli wnioski w okresie od 1 września do 8 września. I nie wiadomo, kiedy wpłyną kolejne pieniądze, żeby możliwa była wypłata dodatków tym, którzy później złożyli wnioski. - Potrzeba nam jeszcze 2,5 miliona złotych - dodaje wójt Nowakowski.

Urząd Miejski w Lubieniu Kujawskim we wtorek poinformował mieszkańców, że do gminy dotarły pierwsze transporty węgla i że po zgłoszeniu się do Ośrodka Pomocy Społecznej i opłaceniu faktury będzie można zgłosić się po odbiór opału do jednego z trzech wskazanych przez gminę składów - w Lubieniu Kujawskim, Kaliskach Kujawskich i Woli Olszowej. Przypomnijmy, że wramach preferencyjnych warunków istnieje możliwość zakupu w tym roku maksymalnie 1,5 tony węgla w cenie 2 tys. zł brutto za tonę.
W ramach zawartej umowy ze spółką Węglokoks także do gminy Baruchowo dotarła ostatnio pierwsza partia zamówionego węgla. Na składy w tej gminie trafiło 200 ton orzecha oraz 200 ton groszku. We wtorek rozpoczęło się telefoniczne powiadamianie mieszkańców o przebiegu procedury zakupowej.

Węgiel po preferencyjnych cenach nie jest jednak już dostępny we wszystkich gminach powiatu włocławskiego. Na przykład gmina Fabianki dopiero w środę zakończyła nabór wniosków od mieszkańców o zakup węgla na preferencyjnych warunkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska