Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda teleopieka w przychodniach? Zobacz, kiedy należy z niej skorzystać

mz, mm
Przychodnie wprowadził teleporady, by ograniczyć bezpośredni kontakt pacjentów z personelem.
Przychodnie wprowadził teleporady, by ograniczyć bezpośredni kontakt pacjentów z personelem. National Cancer Institute / Unsplash
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, ośrodki zdrowia wprowadziły tzw. teleopiekę, czyli możliwość uzyskania porady lekarskiej przez telefon. W jakich sposób i kiedy można z niej skorzystać? Wyjaśniamy.

Teleopieka w przychodniach

Teleopieka to po prostu udzielanie konsultacji medycznych podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem. Do takiej formy kontaktu pacjentów z lekarzami zachęcają przychodnie w całym regionie. Wszystko po to, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Możliwość uzyskania porady przez telefon jest bardzo ważna ze względów bezpieczeństwa zarówno samych pacjentów, jak i personelu. W naszej przychodni uruchomiliśmy dwa dodatkowe numery telefonów, by pacjenci mogli łatwiej się skontaktować z lekarzem – podkreśla lek. med. Anna Fokcińska-Świerkosz, dyrektor Przychodni Przyjazna w Bydgoszczy.

Czytaj także

Teleopieka nie zastępuje regularnej wizyty u lekarza, ale umożliwia załatwienie pewnych spraw bez konieczności bezpośredniego kontaktu z personelem medycznym.

Co można załatwić w ramach teleporady?

  • otrzymać e-recepty, czyli przedłużyć leki na choroby przewlekłe,
  • uzyskać poradę związaną z aktualnym stanem zdrowia,
  • dostać wytyczne w przypadku występowania objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem,
  • w uzasadnionych przypadkach otrzymać zwolnienie lekarskie.

Aby skorzystać z teleopieki, wystarczy zadzwonić do rejestracji przychodni i przedstawić powód, dla którego się dzwoni. Osoby pracujące w rejestracji zbiorą wstępne informacje, a następnie zarejestrują pacjenta i poinformują go o sposobie kontaktu. Najczęściej lekarz po kolei oddzwania do kolejno zarejestrowanych pacjentów, albo osoba zgłaszająca otrzymuje wiadomość, o której godzinie ma zadzwonić pod numer telefonu w gabinecie lekarskim.

- Podczas rozmowy z pacjentem najpierw zbieramy wywiad, a następnie na tej podstawie decydujemy, czy ograniczyć się do teleporady, czy pacjent powinien zgłosić się osobiście do przychodni - wyjaśnia Krzysztof Zalewski, lekarz pracujący w ośrodkach zdrowia w Grudziądzu.

Czytaj także

W większości przychodni, pacjenci, którzy mają stawić się osobiście są - w ramach możliwości - rejestrowani na konkretne godziny, by ograniczyć liczbę osób przebywających jednocześnie na terenie placówki.

– Jeśli pacjent wymaga wizyty, umawia się z lekarzem indywidualnie. W takim przypadku, przy wejściu weryfikowane jest czy pacjent ma infekcję. Jeżeli tak, kierowany jest do najbliższego gabinetu. Jeżeli ma inne objawy, np. bóle brzucha czy w klatce piersiowej, zostaje skierowany do gabinetu znajdującego się dalej, gdzie przyjmowani są pacjenci nieinfekcyjni - tłumaczy procedurę postępowania w Przychodni Przyjazna w Bydgoszczy lek. med. Anna Fokcińska-Świerkosz, dyrektor placówki.

W przypadkach udzielania porady osobie, która znajduje się w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem, pacjent otrzymuje wytyczne dotyczące dalszego postępowania (w tym polecenie skontaktowania się z sanepidem). Jednocześnie lekarz również powiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o tym przypadku.

- Otrzymaliśmy schemat postępowania z pacjentami, którzy zgłaszają objawy zakażenia koronawirusem lub takich, które mogły mieć kontakt z osobą chorą, bądź osobą, która wróciła z rejonów epidemii - informuje Krzysztof Zalewski.

Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku korzystanie z teleporady jest uzasadnione. Przede wszystkim, lekarze podkreślają, by nie korzystać z teleporad w przypadkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia - w tej sytuacji należy się zgłosić na izbę przyjęć właściwego szpitala, bądź dzwonić pod numer alarmowy 112. Teleporady nie umożliwiają również diagnozowania i leczenia nowych schorzeń, w tym chorób przewlekłych - w takiej sytuacji i tak niezbędne będzie stawienie się u lekarza pierwszego kontaktu.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska