MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykorzystać wsparcie na zadrzewienia śródpolne? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Agnieszka Romanowicz
Ptaki zasiedlające kilometr dojrzałego pasa drzew mogą spożywać ok. 100 kg owadów w ciągu sezonu. W ten sposób zadrzewienia pomagają walczyć ze szkodnikami upraw. Wpływają też na zwiększenie plonów, bo są ostoją dzikich zapylaczy.
Ptaki zasiedlające kilometr dojrzałego pasa drzew mogą spożywać ok. 100 kg owadów w ciągu sezonu. W ten sposób zadrzewienia pomagają walczyć ze szkodnikami upraw. Wpływają też na zwiększenie plonów, bo są ostoją dzikich zapylaczy. Pixabay
Sadzenie drzew wśród pól przynosi wiele korzyści, dlatego zakładanie i utrzymywanie zadrzewień jest i ma być dotowane z budżetu państwa. Jednak nie każdy wie, jakie rośliny i gdzie sadzić. Pomocny może być nowy poradnik, dostępny m. in. w internecie.

Co sadzić, gdzie i jakie będą z tego korzyści? Na te pytania odpowiada nowy poradnik „Agroleśnictwo (systemy rolno-leśne)”, opracowany przez ekspertów z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Można go pobrać ze strony IUNG.

Dowiemy się z niego m. in., że ptaki zasiedlające kilometr dojrzałego pasa drzew mogą spożywać ok. 100 kg owadów w ciągu sezonu. W ten sposób zadrzewienia pomagają walczyć ze szkodnikami upraw. Wpływają też na zwiększenie plonów, bo są ostoją dzikich zapylaczy. - Plony koniczyny czerwonej mogą być 3-krotnie większe w uprawach zapylanych przez dzikie pszczołowate, niż w tych zapylanych przez pszczołę miodną – czytamy w poradniku.

- Dostrzegając wiele zalet systemów rolno-leśnych, zachęcam do zapoznania się z poradnikiem, który opisuje sposoby projektowania i utrzymania tego typu elementów krajobrazu – mówi we wstępnie Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Publikacja jest również istotna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w projektowanym Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023–2027 przewidziane zostało wsparcie finansowe dla rolników przeznaczone zarówno na zakładanie, jak i utrzymanie oraz pielęgnację systemów rolno-leśnych i zadrzewień śródpolnych.

Przypomnijmy, że nabór na tegoroczne wsparcie zakończył się 1 sierpnia. Pomoc dotyczyła założenia zadrzewienia o powierzchni co najmniej 0,1 ha i nie więcej niż 0,5 ha oraz szerokości nie większej niż 20 m. W składzie gatunkowym nasadzeń mogły być wykorzystywane wyłącznie rodzime gatunki drzew lub krzewów, a gatunki liściaste stanowić powinny co najmniej 90 procent. Na zadrzewienie można było zyskać 10 892 zł od ha, a na grodzenie zadrzewień przed zwierzyną 2-metrową siatką metalową - 8,82 zł za metr bieżący siatki.

- Zadrzewienia śródpolne założone już przez rolników będą mogły być objęte pomocą na ich pielęgnację i utrzymanie w ramach II filara WPR, co zapewni realizację długotrwałych celów środowiskowych i korzyści finansowych dla rolnika – zachęca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska