Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Oto liczne miejsca kaźni na wsiach w Kujawsko-Pomorskiem [zdjęcia]

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wywozili ludzi ciężarówkami do lasów i rozstrzeliwali ich z broni maszynowej. Zabierali rodzicom dzieci i germanizowali je albo je likwidowali. Pod koniec wojny próbowali ukryć swoje zbrodnie - kazali jeńcom odkopywać i palić szczątki pomordowanych. Ale mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi nie zapomnieli i zadbali o to, żeby w miejscach zbrodni stanęły pomniki i tablice upamiętniające ofiary hitlerowskiego bestialstwa. Zobacz teraz w naszej galerii miejsca kaźni na kujawsko-pomorskich wsiach >>>>>>
Wywozili ludzi ciężarówkami do lasów i rozstrzeliwali ich z broni maszynowej. Zabierali rodzicom dzieci i germanizowali je albo je likwidowali. Pod koniec wojny próbowali ukryć swoje zbrodnie - kazali jeńcom odkopywać i palić szczątki pomordowanych. Ale mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi nie zapomnieli i zadbali o to, żeby w miejscach zbrodni stanęły pomniki i tablice upamiętniające ofiary hitlerowskiego bestialstwa. Zobacz teraz w naszej galerii miejsca kaźni na kujawsko-pomorskich wsiach >>>>>>Anna Kaczmarz
Wywozili ludzi ciężarówkami do lasów i rozstrzeliwali ich z broni maszynowej. Zabierali rodzicom dzieci i germanizowali je albo je likwidowali. Pod koniec wojny próbowali ukryć swoje zbrodnie - kazali jeńcom odkopywać i palić szczątki pomordowanych. Ale mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi nie zapomnieli i zadbali o to, żeby w miejscach zbrodni stanęły pomniki i tablice upamiętniające ofiary hitlerowskiego bestialstwa. Zobacz teraz w naszej galerii miejsca kaźni na kujawsko-pomorskich wsiach.

Kujawsko-pomorskie. Wiele miejsc kaźni wsiach w regionie

Ciężarówki zmierzające w głąb lasu, a potem strzały z broni maszynowej – taka była rzeczywistość na kujawsko-pomorskiej wsi w latach 1939-1945. Słyszeli to mieszkańcy Mniszka w powiecie świeckim czy Klamer koło Chełmna. Niemcy liczyli na to, że zakopywanie pomordowanych i sadzenie na ich mogiłach młodych drzew, zatrze ślady zbrodni. Pod koniec wojny kazali jeńcom odkopywać szczątki ofiar i palić na stosach. Wielu zabitych nie udało się odnaleźć, ale pamięć o męczeństwie ofiar przetrwała dzięki informacjom świadków.

Zobaczcie w naszej galerii miejsca kaźni na wsiach w Kujawsko-Pomorskiem

1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, również w gminach wiejskich słychać wycie syren alarmowych. Każda gmina oddaje też hołd ludziom, którzy stracili życie z rąk hitlerowców. Delegacje samorządowców składają kwiaty, a księża odprawiają polowe msze św.

Zobaczcie w naszej galerii miejsca kaźni na kujawsko-pomorskiej wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska