Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać polowań. Zostało mało czasu!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Karolina Misztal
W województwie kujawsko-pomorskim tylko do 30 października tego roku można zgłosić uwagi do projektu uchwały o podziale Polski na obwody łowieckie, z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z obwodu łowieckiego.

- Chcesz pozbyć się myśliwych z własnej ziemi? Obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich? Przeszkadza Ci, jak samochody terenowe rozjeżdżają twój las albo pole? A może boisz się, że strzały wystraszą twoich gości albo, że turyści zniechęceni polowaniami w pobliskiej okolicy przestaną odwiedzać twoją miejscowość? Zacznij działać – masz prawo! - zachęca Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją!

Sejmiki wojewódzkie właśnie kończą opracowywanie projektów nowych uchwał o podziale Polski na obwody łowieckie. W kolejnych województwach trwają lub za chwilę zaczną się 21-dniowe konsultacje publiczne tych uchwał.

Ostatni moment

To ważny moment, w którym każdy obywatel, a w szczególności właściciel lub użytkownik wieczysty ziemi, może zgłosić uwagi do projektu z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z obwodu łowieckiego. Wyłączenie ziemi uniemożliwia prowadzenie na niej polowań oraz wszelkich innych czynności z zakresu tzw. gospodarki łowieckiej. Myśliwym nie będzie wolno tam budować i użytkować ambon, dokarmiać zwierząt na nęciskach, wchodzić czy wjeżdżać samochodami.

Prawo łowieckie. Rolnicy mogą nie zgodzić się na polowanie na ich polach

- Do tej pory musieliśmy biernie znosić prawo myśliwych do polowania, narzucone nam Prawem łowieckim jeszcze z poprzedniego ustroju. Jednak istniejące dziś obwody łowieckie, które wciąż pokrywają blisko 90 procent powierzchni Polski, wyznaczone zostały z naruszeniem konstytucyjnego prawa własności, nie dając dotąd obywatelom żadnego prawa do sprzeciwu - wyjaśnia Tomasz Zdrojewski. - Dlatego Trybunał Konstytucyjny nakazał wyrokiem z 2014 r. zmianę przepisów i dziś, po raz pierwszy, możemy skorzystać z prawa do wyłączenia naszych gruntów z obwodu łowieckiego i ustanowienia zakazu polowania. Taką możliwość dają nam zmienione przepisy prawa łowieckiego.

Adresy internetowe obwieszczeń marszałków znajdują się na stronach: www.zakazpolowania.pl lub www.niechzyja.pl
- w woj. kujawsko-pomorskim uwagi można składać tylko do 30 października 2020 r.

Spełnij warunek

Wnioskujący muszą posiadać nieruchomość o „szczególnych właściwościach” lub prowadzić działalność, która albo istotnie utrudnia gospodarkę łowiecką, lub którą prowadzenie gospodarki łowieckiej istotnie ogranicza czy wręcz uniemożliwia.

Kto w praktyce spełnia te warunki? Na przykład każdy kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną i turystyczną, edukacyjną, czy inną związaną z obecnością ludzi, ze względu na bezpieczeństwo, a także m.in. właściciele upraw ekologicznych, czy hodowcy zwierząt, które mogą być płoszone przez polowania albo narażone na postrzelenie.

Katalog takich sytuacji jest jednak znacznie szerszy i każdy właściciel lub użytkownik wieczysty ziemi powinien indywidualnie przeanalizować i uzasadnić swój wniosek. Udostępnione na stronach www.zakazpolowania.pl i www.niechzyja.pl wzory dotyczą najbardziej typowych przypadków. We wszystkich innych należy skorzystać z ogólnej wersji formularza, odpowiednio uzasadniając swój wniosek.

Teraz będziesz mógł zakazać polowań na swojej ziemi

W razie pytań można skontaktować się z punktem informacyjnym Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła (tel.: 42 632 81 18, email: krzysztof.wychowalek@zrodla.org.pl lub Fundacji Niech Żyją! (tel.: 735 374 508, email: kontakt@niechzyja.pl).

Ważne dla rolników

Wyłączając ziemię z obwodu łowieckiego, na której powstaną szkody w uprawach i płodach rolnych, właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów zachowują prawo do odszkodowań. Za szkody wyrządzone wówczas przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny poza obwodami łowieckimi odpowiada Skarb Państwa, a nie koło łowieckie ([art. 50 ust. 1b i ust. 3 ustawy prawo łowieckie).

W wielu przypadkach wyłączenie ziemi z obwodu łowieckiego może wręcz ułatwić uzyskiwanie odszkodowań. Wielu rolników ma bowiem poważne problemy z wyegzekwowaniem od kół sprawiedliwych rekompensat za wyrządzone szkody (https://niechzyja.pl/zyjemy-pod-okupacja-kol-lowieckich/).

Uproszczona procedura

Jeśli nie zdążysz wysłać wniosku do urzędu lub zostanie on rozpatrzony negatywnie, możesz skorzystać z dodatkowej, uproszczonej procedury ustanowienia zakazu polowania (art. 27b ustawy prawo łowieckie). Wystarczy złożyć zwykłe oświadczenie do starosty (wzory znajdują się na stronie www.zakazpolowania.pl), które działa od dnia następnego. Trzeba jednak pamiętać, że ustanawiając zakaz polowania w trybie uproszczonym nie przysługują odszkodowania za szkody w uprawach.

W przypadku negatywnej oceny złożonego do urzędu wniosku, mimo spełnienia ustawowego warunku i wykazania uzasadnionego powodu do wyłączenia ziemi z obwodu, prawo daje możliwość właścicielom i użytkownikom wieczystym gruntów zaskarżenia uchwały na drodze postępowania administracyjnego.

Kontakt

Tomasz Zdrojewski, koalicja Niech Żyją!; t: 735 374 508, e: kontakt@niechzyja.pl
Krzysztof Wychowałek, Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła"; t: 42 632 81 18, e: krzysztof.wychowalek@zrodla.org.pl

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie