Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć firmę w jednym okienku 2012? Czy uda się to w jeden dzień?

Agnieszka Domka-Rybka [email protected] Tel. 52 326 3186 Fot. Archiwum
Jak założyć firmę? Gdy w marcu 2009 roku rząd optymistycznie ogłosił, że wreszcie można otworzyć firmę w jeden dzień, zaraz to sprawdziliśmy. Jedno okienko okazało się wielką fikcją
Jak założyć firmę? Gdy w marcu 2009 roku rząd optymistycznie ogłosił, że wreszcie można otworzyć firmę w jeden dzień, zaraz to sprawdziliśmy. Jedno okienko okazało się wielką fikcją
Jak założyć firmę? Już trzy lata temu miało być tylko jedno okienko, gdzie uda się ją szybko otworzyć. Nie wypaliło. A dziś? Najpierw pukamy do urzędu miejskiego, potem do ZUS i skarbówki. A na koniec jeszcze klik w klawiaturę.

Czytaj też: Jedno okienko wymaga liftingu!

- Dużo mówi się o jednym okienku, ale formalności potrzebne, żebym mogła otworzyć biznes, trwały ponad pół roku - twierdzi Joanna Budzyńska, właścicielka studia Zarys w Świeciu, które zajmuje się projektowaniem wnętrz.

Elektronika w jednym okienku?

- W urzędach nie było źle, choć myślałam, że jedna wizyta wystarczy. Oprócz miejskiego, musiałam jeszcze odwiedzić skarbówkę i ZUS, za to nie był już potrzebny REGON. Największy problem był jednak ze zdobyciem dotacji z pośredniaka, 18 tys. zł, straszna biurokracja! 

Czytaj też: Jedno okienko niczego nie zmieniło, absurdy kwitną - twierdzi Robert Gwiazdowski

Gdy w marcu 2009 roku rząd optymistycznie ogłosił, że wreszcie można otworzyć firmę w jeden dzień, zaraz to sprawdziliśmy. Jedno okienko okazało się wielką fikcją! Wtedy usłyszeliśmy jednak zapewnienia urzędników, że to się zmieni, że trzeba dać przedsięwzięciu trochę czasu, więc czekaliśmy... trzy lata. Co się od tego czasu zmieniło? Nadal nie wystarczy wizyta w jednym miejscu.

- Większość formalności można załatwić w urzędzie miasta lub gminy, ale i tak trzeba jeszcze iść do urzędu skarbowego (w przypadku, gdy chcemy zarejestrować kasę fiskalną lub być podatnikiem VAT - red.) oraz ZUS. Nikt nie musi jednak występować o REGON, jest on nadawany z urzędu - informuje Piotr Kocikowski, kierownik Referatu Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta w Bydgoszczy. - W lipcu tego roku zmienił się również wniosek rejestracyjny, był EDG-1, jest CEIDG-1. Działa też Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, dokąd - oczywiście elektronicznie - przekazujemy wypełnione wnioski. To nic nie kosztuje. Warto dodać, że prezydent miasta już nie ewidencjonuje firm, tylko w tym pośredniczy. Czyli nie wydajemy zaświadczeń o wpisie do ewidencji, robi to minister gospodarki. 

Jak założyć firmę? Bez www.firma.gov.pl się nie da?

Teraz początkujący przedsiębiorca, oczywiście po dopełnieniu formalności związanych z rejestracją, loguje się na stronie Ministerstwa Gospodarki (www.firma.gov.pl -red.) podając NIP. Stąd drukuje sobie zaświadczenie o wpisie do CEIDG.

Gdy zaś chcemy założyć firmę przez internet, musimy, albo posiadać podpis elektroniczny (300 zł na trzy lata), albo tzw. profil zaufany na rządowym portalu ePUAP (za darmo), skąd można komunikować się z urzędami, m.in. ze skarbowym czy ZUS.

Ważną zmianą dla osób, które już mają firmy, jest to, że organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG.

Czytaj też: Jedno okienko to fikcja  

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska