- Obecnie pracuje u nas 60 Ukraińców, których zatrudnia firma zewnętrzna, ale planujemy sami podpisywać z nimi umowy - powiedziała Małgorzata Nieznalska, specjalistka ds. plac w Zakładach Mięsnych Viando, którą spotkaliśmy wczoraj na konferencji "Zatrudnienie cudzoziemców - zapytaj eksperta" w Bydgoszczy.
Ukraińcy nie odpłynęli z Kujaw i Pomorza do pracy w Niemczech
Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. By to nie był transfer na Zachód
- Potrzebujemy jeszcze od 30 do 50 osób na produkcję Mamy świadomość, że to nie jest łatwe zajęcie i Polacy nie są zainteresowani. Części Ukraińców jesteśmy w stanie zagwarantować mieszkania, nasz zakład posiada takie lokale. Ponadto proponujemy pracownikom wspólne śniadania - zachęca Nieznalska.
Bezpłatne konsultacje i wykłady dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Polsce zorganizował (18 kwietnia) bydgoski oddział ZUS wspólnie z Sejmikiem Gospodarczym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dlatego, że rośnie zainteresowanie takimi pracownikami, a w tym roku zmieniły się zasady ich zatrudniania.
Ukrainiec weźmie każdą robotę. Polak woli iść do gminy po zasiłek niż do pracy w polu
- Doszły dodatkowe wymagania, jak m.in. badanie kondycji finansowej przedsiębiorstw zainteresowanych obcokrajowcami - informuje Robert Górecki, kierownik Oddziału Zezwoleń na Pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. - W tej zmianie chodziło przede wszystkim o to, aby sprawdzić firmę czy rzeczywiście stać ją na przyjmowanie Ukraińców, a nie, żeby Polska służyła jedynie jako transfer do krajów zachodnich, co wcześniej się zdarzało.
Górecki dodaje, że od początku tego roku w naszym regionie wydano już 17 tys. zezwoleń na pracę dla obcokrajowcom, z czego prawie 90 proc. stanowili Ukraińcy.
Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Teraz wydają także zezwolenia na prace sezonowe
- Jest również więcej formalności dla firm, które starają się zdobyć oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - mówi Karina Barańska, pośrednik pracy w bydgoskim PUP. - Teraz trzeba za to zapłacić 30 złotych. Ponadto należy przedstawić KRS czy CEIDG firmy, a także paszport cudzoziemca. Chodzi o obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji i Mołdawii. Na oświadczenie czeka się od 7 do 30 dni. W tym roku wydaliśmy 6,5 tysiąca zezwoleń, które - po zmianach - dotyczą również pracy sezonowej na okres do 270 dni. Problemy mają m.in. właściciele sadów. Skarżą się, że nie ma chętnych, by zarabiać przy zbiórce owoców.
Nowe zasady nie dotyczą natomiast ZUS.
- Zagraniczni pracownicy są zgłaszani do systemu na takich samych warunkach jak polscy - przypomina Lidia Lissowska, specjalistka z Wydziału Ubezpieczeń i Składek ZUS w Bydgoszczy. - Sprawdzamy jedynie czy nie mają innych tytułów do ubezpieczeń w swoich krajach.
