Od ponad miesiąca (11 czerwca) obywatele Ukrainy mogą wyjeżdżać bez wiz na 90 dni (w ciągu pół roku) do krajów Unii. Taka podróż jest możliwa, jeśli posiadają paszporty biometryczne. Zapytaliśmy regionalnych przedsiębiorców czy Ukraińcy rezygnują z pracy w Polsce, by poszukać lepiej płatnej w zachodniej Europie.
Ukrainiec weźmie każdą robotę. Polak woli iść do gminy po zasiłek niż do pracy w polu
- Nie wyjeżdżają - twierdzi Czesław Abramczyk, wiceprezes firmy Abramczyk w Bydgoszczy (przetwórca mrożonych ryb i owoców morza). - Stanowią 30 proc. naszej załogi, jest ich 100 na 300 zatrudnionych. Wbrew temu, co się mówi, Zachód wcale nie stoi dla nich otworem, bo mogą tam przebywać tylko przez trzy miesiące. praktycznie jako turyści, a w większości ich na to nie stać. Co to za praca przez trzy miesiące? I również potrzeba do niej zezwoleń. Choć nie można wykluczyć, że Niemcy z powodu braku siły roboczej będą ich zatrudniać na czarno. W Polsce Ukraińcy czują się dobrze. Również są Słowianami, łatwiej się im z nami porozumieć. Nasza firma załatwia wszelkie formalności związane z ich pobytem, pomagamy im socjalnie.
Ukraińcy pracy się nie boją [infografika]
Więcej na ten temat w papierowej "Pomorskiej" i na plus.pomorska.pl: Ukraińcy nie odpływają do Niemiec. Ci, którzy zostali u siebie w kraju, mają wybór, gdzie jechać
