- Działalność sezonowa to szarpanina w krótkim czasie, po której następują długie wakacje - mówi Zbigniew Galiński, który prowadzi usługi turystyczne.
Już można zawieszać
Organizuje spływy kajakowe, posiada stanice wodne w Swornychgaciach i Wdzydzach na Kaszubach. W tych drugich ma również tawernę żeglarską Ponadto proponuje wycieczki rowerowe i szkoli adeptów sztuki kajakarskiej. Teraz takie osoby, jak np. pan Galiński, mają prawo po sezonie zawiesić działalność gospodarczą.
Gdy płatnik składek zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej zgłasza to w urzędzie (miasta lub gminy), który przekazuje do ZUS dane zawarte we wniosku. Na tej podstawie zakład ubezpieczeń sporządza dokumenty wyrejestrowujące ZUS ZWPA i ZUS ZWUA płatnika składek.
- Nie ma obowiązku płacenia ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie działalności do poprzedzającego jej wznowienie - informuje Alina Szałkowska, rzecznik prasowy ZUS w Bydgoszczy.
Osoba, które zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej nie podlega także obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w tym czasie. Jednak z opłacenia składki na to ubezpieczenie za miesiąc, w którym zawiesiła działalność, zwolniona będzie tylko wówczas, gdy zawieszenie nastąpiło od jego pierwszego dnia.
Wznowienie: tak samo
W przypadku, gdy stało się to w trakcie miesiąca, płatnik musi zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości obowiązującej za ten miesiąc.
W przypadku wznowienia wykonywania działalności gospodarczej jest podobnie, jak z zawieszaniem. Płatnik składek musi zgłosić to w urzędzie (miasta lub gminy), który wyśle wniosek do ZUS.
Na tej podstawie ZUS sporządzi zgłoszenie płatnika składek na formularzu ZUS ZFA oraz zgłoszenie do ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, jeżeli po wznowieniu działalności schemat podlegania ubezpieczeniom jest wcześniej.
