
Niezbędne dokumenty
Osoby zainteresowane sprawowaniem pieczy zastępczej muszą złożyć pisemny wniosek do organizatora pieczy (PCPR/MOPS/MOPR), wraz z odpowiednimi dokumentami (kopie dokumentów osobistych oraz kopie skróconego aktu małżeństwa; zaświadczenia od lekarza POZ oraz potwierdzenie braku choroby natury psychicznej; potwierdzenie sytuacji dochodowej - PIT, zaświadczenie z zakładu pracy, Urzędu Skarbowego lub Powiatowego Urzędu Pracy; zaświadczenie o niekaralności za czyn umyślnie wykonany; dokumenty dotyczące sytuacji mieszkaniowej – akt własności lub umowa najmu mieszkania)

Wizyta pracownika instytucji organizującej pieczę zastępczą
Pracownik PCPR/MOPS/MOPR pojawi się w Twoim mieszkaniu, by ocenić warunki rodziny, stwierdzić czy dziecko będzie miało własny pokój czy będzie on współdzielony, czy jest miejsce na własne biurko, łóżko itp.

Spotkanie z psychologiem
Psycholog sprawdza motywację kandydatów do bycia rodziną zastępczą, predyspozycje psychologiczne, wydaje opinię, która jest niezbędna do skierowania na szkolenie kwalifikacyjne

Odbycie bezpłatnego szkolenia
Kandydaci na rodziców zastępczych przechodzą szkolenie w miejscu wskazanym przez organizatora. Trwa ono około 3 miesięcy, zwykle kilka godzin, raz w tygodniu. Prezentowane są aspekty prawne dotyczące praw dziecka, elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Można doskonalić umiejętności opiekuńcze, uzyskać podstawową wiedzę o uzależnieniach i ich wpływie na rodzinę, dziecko, a także zasady finansowania rodzin zastępczych.
Po zakończeniu szkolenia, kandydaci uzyskują zaświadczenie, z informacją o wcześniej wybranej formie rodziny zastępczej oraz o wieku i liczbie dzieci, jakie mogą przyjąć do domu