https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2025 w Kujawsko-Pomorskiem. W poniedziałek, 5 maja, uczniowie pisali egzamin z języka polskiego

Iwona Góralczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Matura 2025 z języka polskiego. W Kujawsko-Pomorskiem do egzaminu dojrzałości podchodzi ponad 15 tysięcy osób. - Jesteśmy z wami - powiedziała do absolwentów I LO w Żninie zasiadająca w komisji Hanna Katafiasz. W tym roku, jak podaje bydgoskie Kuratorium Oświaty, pojawiły się pewne zmiany, m.in. skrócono obowiązującą listę lektur. Arkusz z zadaniami uczniowie będą wypełniali przez cztery godziny.

Spis treści

Egzamin z języka polskiego - matura 2025 bez zakłóceń

Matura w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęła się bez zakłóceń. - Żaden sygnał o jakimkolwiek incydencie w związku z maturami do nas nie dotarł. Należy przyjąć, że wszystko toczy się zgodnie z planem. Uczniowie mają 240 minut na napisanie egzaminu z języka polskiego - poinformowała Ewa Podgórska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Wielu uczniów stawiało na "Lalkę" i "Dziady cz. III". Te lektury wskazywali też nauczyciele przedmiotu tuż przed maturą.

- Jeśli na języku polskim będą "Lalka" lub "Chłopi", będę zadowolony - mówi Wojciech Brzostowski, uczeń Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku.

Rut Alabrudzińska z IV LO im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku mówi z kolei:

- Pewniaki? Nie mamy pewniaków. Nauczyciele też nic nie sugerowali. Z polskiego chcę zdać jak najlepiej, powinno być dobrze.

Podczas ostatnich, majówkowych dni, Rut Alabrudzińska postawiła na powtórki: - Majówka to nauka, nie ma czasu, na razie, na relaks. Relaksuję się, kiedy śpię. Prawdziwy relaks będzie po maturze. Każdego dnia trzeba mieć czas, by się uczyć, ale i trochę odpocząć. Dla odpoczynku czytam komiksy, polecam to każdemu.

"Lalka", "Kamienie na szaniec", "Dziady część III" - na to postawił Szymon Filipiak z I LO w Żninie. - Zdecydowanie nie chciałbym "Potopu" i "Wesela" - dziwnym językiem napisane, to nie jest dla mnie przyjemna książka. Jestem bardziej umysłem ścisłym - przede mną także matematyka rozszerzona, a później fizyka, informatyka, angielski w dwóch wersjach. Wszystko to, ponieważ wybieram się na inżynierię danych na Politechnice Gdańskiej, to znaczy bardzo bym chciał, a tam jest spory próg, 150 punktów.

Co było w arkuszach? Poinformujemy zaraz, jak tylko zagadnienia ujawni Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Tak było na maturze 2025 z języka polskiego w Bydgoszczy i Żninie

Takie są zmiany na maturze 2025

Egzaminy pisemne rozpoczęły się 5 maja 2025 roku tradycyjnie od języka polskiego. W kolejnych dniach uczniowie napiszą maturę z matematyki (6.05) i języków obcych (7.05).

Oprócz tego uczniowie muszą przystąpić do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, jednak jego wynik nie wpływa na zdanie matury, a jedynie na rekrutację na studia.

Aby zdać maturę, uczniowie muszą uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z każdego obowiązkowego przedmiotu na poziomie podstawowym. Egzaminy ustne również muszą być zdane z wynikiem minimum 30 proc.

W porównaniu z maturą z lat wcześniejszych, w 2025 roku pojawią się pewne zmiany.

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy podało, że zmiany w maturze 2025 to m.in.:

  • egzamin maturalny będzie przeprowadzony w oparciu o uszczuploną o 20 proc. podstawę programową, a nie w oparciu o wymagania egzaminacyjne

  • na trzy kolejne lata szkolne tj. 2024/2025, 2026/2027 zniesiono wymóg uzyskania 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym

  • możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego posiadającego aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego (dotyczy np. cukrzyków)

  • wprowadzono funkcję egzaminatora - weryfikatora (egzaminatora tzw. drugiego sprawdzania)

Na maturze 2025 wprowadzono także zmiany w poszczególnych przedmiotach. I tak:

  • język obcy, np. zadania ze słuchu prawda - fałsz zastąpione zadaniem otwartym

  • matematyka - niewielkie zmiany, np. mniej zadań otwartych na rzecz zamkniętych

  • skrócono listę lektur

  • zmniejszono liczbę pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do 68

  • zmniejszona została także liczba wyrazów z 400 na 300 w wypracowaniu z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz z 500 na 400 na poziomie rozszerzonym

Harmonogram Matura 2025

Szczegółowszy harmonogram przedstawia się następująco:

  • 5 maja (poniedziałek) - język polski na poziomie podstawowym (godz. 9.00);

  • 6 maja (wtorek) - matematyka na poziomie podstawowym (godz. 9.00) i język kaszubski, język łemkowski, łacina i kultura antyczna (godz. 14);

  • 7 maja (środa) - język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski na poziomie podstawowym (godz. 9.00), geografia i matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (godz. 14.00);

  • 8 maja (czwartek) - angielski na poziomie rozszerzonym i poziomie dwujęzycznym (godz. 9.00), historia muzyki (godz. 14.00);

  • 9 maja (piątek) - biologia (godz. 9.00), filozofia (godz. 14.00);

  • 12 maja (poniedziałek) - matematyka na poziomie rozszerzonym (godz. 9.00), rosyjski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);

  • 13 maja (wtorek) - wiedza o społeczeństwie (godz. 9.00), niemiecki na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);

  • 14 maja (środa) - informatyka (godz. 9.00), historia sztuki (godz. 14.00);

  • 15 maja (czwartek) - geografia (godz. 9.00), języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym (godz. 14.00);

  • 16 maja (piątek) - chemia (godz. 9.00), języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym (godz. 14.00);

  • 19 maja (poniedziałek) - historia (godz. 9.00), język francuski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);

  • 20 maja (wtorek) - fizyka (godz. 9.00), hiszpański na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);

  • 21 maja (środa) - polski na poziomie rozszerzonym (godz. 9.00), włoski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00).

  • 22 maja (czwartek) - egzaminy w językach obcych na poziomie rozszerzonym z chemii (godz. 9.00), fizyki (godz. 10.35), biologii (godz. 12.10) i historii (godz. 13.45) dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Matury ustne 2025 odbywać się będą w dniach 9-24 maja 2025, według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych poszczególnych szkół.

Wyniki matur znane będą dopiero 8 lipca 2025 r.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska