Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać rolnikiem ekologicznym? Jakie są dopłaty dla takich gospodarstw?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Obecnie w Polsce kontrolę producentów ekologicznych przeprowadza 13 upoważnionych jednostek certyfikujących.
Obecnie w Polsce kontrolę producentów ekologicznych przeprowadza 13 upoważnionych jednostek certyfikujących. pixabay.com/karczmarz56
Liczba gospodarstw zajmujących się rolnictwie ekologicznym nieco spada w ostatnich latach, ale powierzchnia upraw eko urosła. Dla zainteresowanych przestawieniem swojej produkcji zebraliśmy porcję praktycznej wiedzy o tym, jak zostać rolnikiem ekologicznym. Sami gospodarze przyznają, że dobrze jest zacząć od szkolenia i zdobycia wiedzy o tym, co można, a czego nie w produkcji ekologicznej.

Czy posiadaczowi kilkunastu hektarów opłaca się rolnictwo ekologiczne? Szymon z województwa świętokrzyskiego uważa, że przy takim areale lepiej odpuścić. "Więcej chwastu niż zbiorów". Jego zdaniem trudno tu mówić o opłacalności. Inni nie podzielają tej opinii.

Rolnictwo ekologiczne wymaga nowej wiedzy. Opinie rolników

Na produkcji ekologicznej trzeba się znać, mówią gospodarze, którzy już taki system realizują. Rolnik z Warmińsko-Mazurskiego radzi: „Jeśli siejesz wszystko zbożem rok w rok, to się nie opłaca, ale jeśli masz w większości użytki zielone, to jak najbardziej się opłaca. Podobnego zdania jest Wiesław z Mazowsza: "Dobry plan na taką działalność i się opłaca zdecydowanie lepiej niż konwencjonalne".

Anna z województwa zachodniopomorskiego prowadzi gospodarstwo ekologiczne na 15 hektarach od 13 lat. Wskazuje: "potrzebnych jest dużo zmian w myśleniu, strona formalna nie jest trudna, a ze zbytem nie ma problemów". Z cen jest zadowolona, podaje przykład: owies ok. 1000-1200 zł za tonę. Zachęca do czerpania z doświadczeń innych rolników, którzy tworzą grupy dyskusyjne i doradzają sobie.

Marcin z województwa warmińsko-mazurskiego od 10 lat prowadzi swoje gospodarstwo w systemie ekologicznym. Ma 40 hektarów i bydło opasowe. "Wszystko podzielone na kwatery, którą raz na 4 lata odsiewam zbożem z wsiewką trawy.wiec co roku mam zboże w innym miejscu tym sposobem zboże jest czyste i nie muszę pryskać. W tych 40 hektarach jest 3 hektary konwencjonalne bez ekologii gdzie sieje kukurydzę i to wszystko", opowiada.

Jak zostać rolnikiem ekologicznym?

  1. Poznaj zasady rolnictwa ekologicznego. Tu potrzebna jest nowa wiedza
  2. Przeanalizuj możliwości swojego gospodarstwa i zdecyduj.
  3. Idź na szkolenie z zakresu rolnictwa ekologicznego
  4. Zgłoś się do jednostki certyfikującej, która będzie prowadziła kontrole.
  5. Jednostka Certyfikująca wydaje producentowi zaświadczenie o objęciu gospodarstwa planem kontroli i wysyła wszystkie potrzebne formularze.

Wybór jednostki certyfikującej jest dowolny. Zgłoszenie Działalności w Rolnictwie Ekologicznym dokonuje się na druku (do pobrania ze strony www.ijhars.gov.pl), możne też zwrócić się doradcy rolnośrodowiskowego z ODR-u. Wypełniony zgodnie z instrukcją formularz zgłoszenia należy wysłać listem poleconym do wybranej jednostki certyfikującej, pozostawiając sobie kopię, wyjaśnia na swojej stronie ośrodek z Końskowoli.

Lista jednostek jest dostępna m.in. na stronie ministerstwa rolnictwa https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jednostki-certyfikujace

Wysłanie zgłoszenia oznacza, że rolnik rozpoczął przestawianie produkcji na ekologiczne metody gospodarowania i udostępni swoje gospodarstwo do kontroli. Kontrolę przeprowadzają inspektorzy z jednostki certyfikującej, do której zostało wysłane zgłoszenie. Kontrola odbywa się zarówno w okresie przestawiania gospodarstwa, jak i w gospodarstwach z certyfikatem i jest odpłatna.

Gospodarstwo rolne co najmniej raz w roku jest kontrolowane na zgodność produkcji z wymogami zawartymi w stosownych przepisach.

"W rolnictwie ekologicznym nie ma dróg na skróty, stąd, aby osiągnąć zadowalające plony, należy zrozumieć przyrodę, rolnictwo i procesy związane z uprawą każdej rośliny", wyjaśnia Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Wszystkie działania w gospodarstwie muszą być tak ukierunkowane, aby produkując żywność wysokiej jakości nie zanieczyszczać środowiska. Produkcja roślinna jest prowadzona bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, a produkcja zwierzęca - w oparciu o pasze wyprodukowane ekologicznie i z troską o dobrostan zwierząt. Płodozmian w gospodarstwie ekologicznym to główne źródło cennych składników pokarmowych dla uprawianych roślin.

Zdecydowanie warto zdobyć wiedzę z zakresu przepisów prawnych, wymogów i zasad produkcji metodami ekologicznymi. Można zgłosić się np. do Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub do Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Dopłaty do rolnictwa ekologicznego

W rolnictwie ekologicznym możesz liczyć na dopłaty, przykłady wysokości stawek w działaniu "Rolnictwo ekologiczne" z PROW 2014-2020:

  • Uprawy rolnicze w okresie konwersji - 1 137 zł/ha
  • Uprawy warzywne w okresie konwersji - 1 557 zł/ha
  • Uprawy zielarskie w okresie konwersji - 1 325 zł/ha
  • Uprawy warzywne po okresie konwersji - 1 310 zł/ha
  • Trwałe użytki zielone w okresie konwersji (a także po niej) - 535 zł/ha
  • Podstawowe uprawy sadownicze oraz jagodowe w okresie konwersji - 1 882 zł/ha
  • Ekstensywne uprawy sadownicze w okresie konwersji - 790 zł/ha
  • Podstawowe uprawy sadownicze i jagodowe po okresie konwersji - 1 501 zł/ha
  • Ekstensywne uprawy sadownicze po okresie konwersji - 660 zł/ha

MRiRW: "Bardzo często podkreśla się dwoistą naturę systemu rolnictwa ekologicznego. Jest to przede wszystkim system wpływający pozytywnie na środowisko naturalne, co z kolei przyczynia się do osiągania szeroko rozumianych korzyści rolnośrodowiskowych. Z drugiej jednak strony rolnictwo ekologiczne jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu na rynku i rosnącą świadomość konsumentów".

Rolnictwo ekologiczne w Polsce w liczbach

MRiRW: „W 2019 r. działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego prowadziło 20 146 podmiotów, w tym 18 656 rolników ekologicznych gospodarujących na powierzchni 505,7 tys. ha”. Areał powiększył się, w 2018 roku obejmował 485 tys. ha.

Największą powierzchnię ekologicznych użytków rolnych zajmowały uprawy zbóż. Na drugim miejscu znajdowały się trwałe użytki zielone. W 2019 r. w obszarze produkcji zwierzęcej znacząco zwiększyła się produkcja jaj i ryb oraz wzrosło pogłowie zwierząt, szczególnie drobiu. Ponadto znacząco wzrosła liczba podmiotów przygotowujących produkty ekologiczne. Ich liczba w 2019 roku wyniosła 967”.

Jak zostać rolnikiem ekologicznym? Jakie są dopłaty dla takich gospodarstw?
pixabay.com/Schwoaze

Najszybszy rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce nastąpił po przystąpieniu Polski do UE. Liczby rosły od 2004 do 2013 roku. Potem nastąpił spadek. Sięgamy po dane Głównego Urzędy Statystycznego, zawarte w raporcie „Rolnictwo w 2019 r.”. Średnia powierzchnia ekologicznych użytków rolnych w 2018 roku to 25,23 ha. Liczba gospodarstw wyniosła 19207, rok wcześniej 20 257, najwięcej w 2013 roku - 26 598.

Źródła: MRiRW, GUS, Lubelski ODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska