MKTG SR - pasek na kartach artykułów
7 z 13
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Nie przywoź egzotycznych pamiątek!...
fot. 123RF.com

Jak żyć ekologicznie i zdrowo - radzą eksperci WWF Polska [galeria]

Nie przywoź egzotycznych pamiątek!

Nawet jeżeli żywe zwierzęta lub rośliny albo pamiątki z nich wytworzone są sprzedawane na bazarach, w sklepach lub na giełdach, nie oznacza to, że ich kupowanie oraz wywóz są legalne, a odłów tych zwierząt z ich naturalnego środowiska nie szkodzi przyrodzie!

- Los ginących gatunków zwierząt zależy od nas. Jeśli chcesz kupić egzotycznego pupila, powinieneś zapytać sprzedawcę czy żółw, wąż lub ptak, którego chciałbyś nabyć ma zezwolenie CITES lub zaświadczenie, że został wyhodowany w Polsce. Sklep zoologiczny ma prawny obowiązek takim dokumentem dysponować i przekazać go w momencie zakupu - podpowiada Ewa Chodkiewicz,

Jeśli sprzedawca nie przedstawi Ci odpowiednich dokumentów, może to oznaczać, że zwierzę które kupujesz pochodzi z przemytu, a kupując je dajesz zarobić kłusownikom. Dlatego nie kupuj takich okazów, które nie mają odpowiednich dokumentów. Pamiętaj, że z powodu nielegalnego handlu zagrożonych jest aż 5000 gatunków zwierząt. Olbrzymia część zwierząt przemycanych z egzotycznych krajów nie przeżywa podróży.

Nie kupuj przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Na kolorowych targach Afryki i Azji, w sklepach i na ulicach miasteczek Ameryki Południowej, można znaleźć zarówno żywe ptaki, węże, żółwie, małpki, jak i tysiące pamiątek zrobionych z egzotycznych zwierząt i roślin. Nie daj się skusić motylowi o niezwykłych skrzydłach, oryginalnej torbie z krokodyla, cętkowanej skórze lamparta, delikatnej figurce z kości słoniowej albo pięknemu okazowi koralowca - większość egzotycznych pamiątek wytwarzanych jest z zagrożonych gatunków.

Produkcja tego rodzaju wyrobów, a przede wszystkimi międzynarodowy handel takimi przedmiotami oraz żywymi okazami, doprowadziły do wytępienia wielu gatunków i zagrażają tysiącom innych.

Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że to co kupujesz zawiera składniki pochodzące z rzadkich okazów flory i fauny. Dlatego to do Ciebie należy czytanie etykietek, zadawanie pytań, żądanie zaświadczeń. Wykorzystaj siłę konsumenta, aby ratować dziką przyrodę.

Jeżeli przewozisz bez zezwolenia okazy chronionych gatunków lub przedmioty z nich wykonane, łamiesz prawo i narażasz się na konsekwencje karne. Zgodnie z przepisami, proceder ten jest traktowany jako przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, poza oczywiście konfiskatą przewożonych okazów.

Dlaczego zawsze warto pytać o dokument legalnego pochodzenia przy zakupie egzotycznego pupila.

Warto zadbać o to, by kupując pamiątki nie narazić się na problemy prawne. Kupując pupila, warto dowiedzieć się skąd pochodzi – to zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie całej rodzinie.

Zobacz również

Polskie rugbystki drugie w Krakowie. Teraz czeka je finał w Madrycie

NOWE
Polskie rugbystki drugie w Krakowie. Teraz czeka je finał w Madrycie

Niedzielne szaleństwo na opolskim osiedlu. Impreza pod chmurką i kolorowe proszki

Niedzielne szaleństwo na opolskim osiedlu. Impreza pod chmurką i kolorowe proszki

Polecamy

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz w drodze ku Orlen Basket Lidze. Pierwszy krok

NASZ PATRONAT
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz w drodze ku Orlen Basket Lidze. Pierwszy krok

Ostatnie wyniki Lotto z 18.05.2024 [Lotto, Lotto Plus]

Ostatnie wyniki Lotto z 18.05.2024 [Lotto, Lotto Plus]

Andriej Kudriaszow nie żyje. Smutne wieści przekazała Abramczyk Polonia Bydgoszcz

Andriej Kudriaszow nie żyje. Smutne wieści przekazała Abramczyk Polonia Bydgoszcz