MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie obszary miejskie wesprzemy? O tym zdecydujemy w kraju

(jz)
Od 2014 roku Unia Europejska chce zarezerwować specjalne pieniądze na wsparcie funkcjonalnych obszarów miejskich.
Od 2014 roku Unia Europejska chce zarezerwować specjalne pieniądze na wsparcie funkcjonalnych obszarów miejskich. sxc.hu
Od 2014 roku Unia Europejska chce zarezerwować specjalne pieniądze na wsparcie funkcjonalnych obszarów miejskich. A my sami, w kraju, mamy zdecydować, co się będzie kryło pod tym określeniem.

Negocjacje w określonym kierunku

Tak proponują posłowie Parlamentu Europejskiego i z takim mandatem będą negocjować kształt rozporządzenia o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, nad którym głosować będzie PE.

Sprawozdawcą projektu rozporządzenia o EFRR jest Jan Olbrycht (PO).
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to drugi, po polityce rolnej, największy z funduszy strukturalnych. Dlatego ważne jest, na co można z niego wydawać pieniądze, jakie są priorytety, a co finansowane z niego być nie może.

Przeczytaj: Metropolie powinny rodzić się w regionach

Na lata 2014-2020 unijny budżet na fundusze regionalne proponowany jest w wysokości 336 mld euro. Polska może uzyskać najprawdopodobniej około 70-72 mld euro.

Na nadchodzący okres finansowy europosłowie położyli duży nacisk na pieniądze dla miast. - Europosłowie w Komisji Rozwoju Regionalnego wzmocnili politykę miejską - podkreślał Jan Olbrycht (PO) na konferencji w Biurze Informacyjnym PE w Warszawie. Opowiada się za tym, by miastom zostawić większą swobodę decydowania, na co pieniądze mogą wydać - w zależności od potrzeb.

Rozwój miast z dodatkowymi pieniędzmi

Prócz tego dodatkowo 5 proc. narodowej kwoty EFRR ma być przeznaczone specjalnie na zintegrowane działania na rzecz rozwoju miast.

Olbrycht zaproponował - i ta poprawka została przyjęta, by te wydzielone 5 proc. funduszu dotyczyło nie miast, ale funkcjonalnych obszarów miejskich.
To mają być pieniądze na działania tworzące współpracę miast z otaczającymi gminami, na utworzenie sieci transportu, sieci edukacyjnej. Tworzyłyby programy na 7 lat, dostały na nie pieniądze i przez 7 lat tę sieć budowały.

Zobacz także: Bydgoszcz daleko za polskimi metropoliami, wyprzedzana nawet przez miasta w województwie

Jakie to mają być obszary?
- W pierwszym etapie programowania ma to być kontrakt partnerski. Rząd ze wszystkimi partnerami będzie musiał stworzyć mechanizm uzgodnienia takiego planu na 7 lat.

W tej umowie będzie określone, co jest głównym celem, na co będzie można przeznaczyć pieniądze, jakie to będą programy, kto będzie nimi zarządzał, a przede wszystkim, jakie obszary funkcjonalne chcemy wesprzeć. Czy będzie to 18 największych miast i ich otoczenie, czy raczej będą to miasta średniej wielkości.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska