Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie tajemnice skrywają wsie gminy Bobrowo?

(kat)
Uczestnicy w komplecie
Uczestnicy w komplecie Fot. Nadesłane
Urząd Gminy w Bobrowie już po raz piąty zaprosił uczniów do udziału w obchodach gminnego dnia ochrony zabytków.
Uczestnicy w komplecie
Uczestnicy w komplecie Fot. Nadesłane

Uczestnicy w komplecie
(fot. Fot. Nadesłane)

Teren gminy podzielono na dwie części. Na każdej wytyczono trasę, w którą wyruszyli uczniowie.

Pierwsza z nich skupiła się wokół Bobrowa. Wędrowała nią młodzież z Nieżywięcia, Małk i Kruszyn. Uczniowie zwiedzili kościół parafialny w Grzybnie, dąb Karwat w Wichulcu, grodzisko wczesnośredniowieczne w Bobrowie, kościół parafialny w Bobrowie wraz z urządzeniem wnętrza, budynek plebani, park podworski, obelisk ku czci Jana Zumbacha.

Druga grupa wybrała się w trasę zlokalizowaną wokół Nieżywięcia. Tu zabytki zwiedzali uczniowie z Bobrowa i Drużyn. Co zwiedzili? W Kruszynach: kościół parafialny wraz z urządzeniem wnętrza, kościół parafialny w Brudzawach, budynek byłej podstawówki, tablicę pamiątkową ku czci pomordowanego nauczyciela, zespól dworsko-parkowy w Nieżywięciu, kościół parafialny wraz z urządzeniem wnętrza w Nieżywieniu, tablicę pamiątkowa ku czci pomordowanych nauczycieli na budynku nowym SP Nieżywięć, kościół filialny w Kawkach oraz grób jeńców radzieckich.

Organizatorzy przygotowali trasę dodatkową, która skupiła się wokół miejscowości Słoszewy, Małki. Uczniowie zwiedzili zespól dworsko-parkowy Słoszewach wraz z dworem, kuźnią, spichlerzem i stajnią, park dworski z drzewostanem, grodzisko wczesnośredniowieczne, pomnik ku czci pomordowanych żydówek w Małkach, stację PKP Małki.

- Dodatkowo wszyscy uczniowie na zakończenie zwiedzili Izbę Pamięci Jana Zumbacha w GOK Bobrowo po której oprowadzała Agnieszka Kowalska, prezes Stowarzyszenia Aktywna Gmina - informuje Paweł Klonowski, wójt gminy.

Po zakończeniu wędrówek i posiłku młodzież wzięła się do dalszej pracy. Musiała przygotować prezentacje multimedialne z przebytych tras zawierające najważniejsze informacje o zabytkach.

- Wszyscy spisali się znakomicie. Zaprezentowane zdjęcia przybliżyły wszystkim uczestnikom miejsca pamięci, ciekawostki i zabytki, które znajdują się na terenie gminy - mówi wójt.

Na zakończenie obchodów dnia zabytków krótki wykład na temat dziedzictwa kulturowego regionu brodnickiego z szczególnym uwzględnieniem gminy Bobrowo przybliżył Piotr Grążawski.

Wszystkie szkoły uczestniczące w zabawie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki opisujące najpiękniejsze miejsca Polski. - Taka lekcja historii na pewno pozostanie o wiele dłużej w pamięci uczniów niż suche fakty i podręcznikowe notatki - mówi wójt Klonowski.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska