Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakim prezydentem Bydgoszczy jest Rafał Bruski? Zapytaliśmy o to polityków różnych opcji

Anna Stasiewicz [email protected]
W czasie poprzedniej kampanii prezydenckiej Rafała Bruskiego wspierał Tomasz Gollob. Kogo uda się teraz zwabić?
W czasie poprzedniej kampanii prezydenckiej Rafała Bruskiego wspierał Tomasz Gollob. Kogo uda się teraz zwabić? Andrzej Muszyński/archiwum
Styl rządzenia Bydgoszczą ocenia Rafał Bruski oraz jego polityczni konkurenci. 1. Jakim gospodarzem jest obecny prezydent? Sprawdził się? Jego największy sukces, porażka? 2. Jaki jest obecnie stan Bydgoszczy (ekonomiczny, społeczny, gospodarczy itd.)? 3. Jakimi sprawami (dziedzinami) należałoby w Bydgoszczy zająć się najpilniej, w ciągu najbliższego roku?

Piotr Król, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

1. Jestem bardzo zawiedziony. Spodziewałem się jakościowej zmiany, nowych pomysłów, nowatorskich rozwiązań, większego otwarcia na całą Radę Miasta, a nie tylko na radnych, będących w koalicji z prezydentem. Cóż, wszystkie z tych oczekiwań są płonne. Prezydent stoi na czele miasta, ale rządzi przy pomocy ludzi, którzy w jego imieniu zarządzają poszczególnymi segmentami życia miasta. Polityka personalna Rafała Brus kiego to kompletny chaos i największa porażka. Trudno zliczyć osoby będące zastępcami prezydenta Bruskiego przez ostatnie 3 lata. Najpierw prezydent powołuje na swojego zastępcę mieszkańca Poznania - Eryka Kosińskiego, który po kilku tygodniach rezygnuje.
Później rezygnuje kolejny zastępca - Stefan Markowski. Pojawia się Łukasz Niedźwiecki. Bardzo szybko zostaje oddelegowany na szefa Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, bo i tam zabrakło szefa. Niebawem znowu wraca do ratusza. Potem rezygnuje Sebastian Chmara. Ostatni pojawia się zastępca Grzegorz Dołkowski. Tak wygląda "polityka personalna" Rafała Bruskiego w sferze najbliższych współpracowników. Jak można było decydować się na rządzenie dużym europejskim miastem nie mając na starcie nawet kilku merytorycznie przygotowanych najbliższych współpracowników? To chyba pozostanie tajemnicą obecnego włodarza miasta.
"Efekty" tych rządów widzimy na co dzień. Pozytywnie oceniam jedynie wycofanie się Bruskiego z kompletnie surrealistycznego projektu aquaparku i wydawania propagandowego periodyku "Kurier Ratuszowy" na koszt mieszkańców - chybionych pomysłów poprzedniego prezydenta.

2. Mamy zbyt wysokie bezrobocie, zbyt wysokie podatki i ceny usług komunalnych. Do tego absurdalna budowa wielkiej spalarni w czasach nowego prawa śmieciowego gdy segregowanie odpadów po prostu się opłaca. Kłopoty Uniwersytetu, odebranie emerytom prawa do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, kuriozalna prywatyzacja osiedlowych przychodni, która w efekcie może prowadzić do ich likwidacji. Lista "zasług" prezydenta Bruskiego zaprawdę jest długa.

3. Najpierw należy zmienić prezydenta miasta. Obecny po prostu sobie nie radzi. Dopiero wtedy możemy zająć się rozwiązywaniem problemów.

CZY TWÓJ WÓJT, BURMISTRZ, PREZYDENT, MARSZAŁEK ZDAJE EGZAMIN? Głosuj na www.pomorska.pl/ocenwladze

Bogdan Dzakanowski, prezes Bydgoskiej Bramy Porozumienia
1. Nie można mówić w żadnym przypadku o gospodarzu miasta, a raczej o głównym księgowym, który bez wyobraźni widzi tylko pieniądze, pieniądze, pieniądze a nie rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Pozostał urzędnikiem skarbowym, a nie prezydentem jednego z największych polskich miast. Tu pytanie o sukcesy nie jest zasadne - rządy Rafała Bruskiego to jedna wielka porażka, porażka dla miasta realizowana w imię interesów partyjnych.

2. Miasto pod rządami Bruskiego stało się szaro-bure, zniknęły wielkie imprezy kulturalne, imprezy sportowe. Bydgoszcz staje się wielką powiatową, zapyziałą prowincją. Sytuację ekonomiczną obrazuje projekt budżetu na 2014 rok z prognozowanym zadłużeniem ponad miliard złotych (w 2010 roku deficyt wynosił 713 milionów zł). W ciągu trzech lat Bruski powiększył dług miasta o 400 milionów złotych . A przecież deklarował w 2010 roku uzdrowienie rzekomo chorych finansów Bydgoszczy. Nieustające podwyżki to jedyna jego recepta na ratowanie budżetu - m.in. wzrosły łączne ceny wody i ścieków, wprowadzono opłaty abonamentowe na wodę, drastycznie wzrosły opłaty w mieszkaniach ADM-owskich, wzrosły ceny komunikacji miejskiej oraz podatki od nieruchomości. Tę listę można jeszcze długo rozszerzać. Zniknęły wielkie koncerty i bezpłatne imprezy kulturalne oraz ważne imprezy sportowe. Jedyny kontakt z mieszkańcami to zorganizowane ostatnio w okręgach wyborczych (a nie na osiedlach) spotkania z mieszkańcami - jedyne od trzech lat. Prezydent udaje konsultacje i proponuje z wielkim hukiem wydanie przez Rady Osiedli i mieszkańców w sumie około 10 mln złotych - jaki to niby niecały procent od blisko półtoramiliar dowego budżetu? A poza wszystkim, czy takimi drobnymi sprawami musi zajmować się prezydent, a nie przypadkiem Rady Osiedli? Poronione pomysły dopłat mieszkańców do budowy osiedlowych dróg - przecież bydgoszczanie płacą podatki!
Brak działań dla uratowania Zachemu i miejsc pracy mieszkańców Bydgoszczy, brak działań dla ratowania firm w Parku Technologicznym czy też nie przejmowanie się miejskimi spółkami.
To tylko fragment smutnego obrazu - pejzażu rządów aktywisty PO - Rafała Bruskiego.

3. To przecież zadanie prezydenta miasta, jego partyjnych zastępców i doradców. To prezydent powinien mieć wyobraźnię i planować rozwój miasta - jawnie, a nie w obietnicach ,że plany poda… za dwa lata. Najpilniejsza jest zmiana prezydenta, ale to dopiero w listopadzie przyszłego roku.

Przeczytaj także: Więcej plusów czy minusów? Oceniamy 3 lata Rafała Bruskiego

Jacek Bukowski, przewodniczący Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Gospodarzem Rafał Bruski jest średnim. Nie jest to prezydent moich marzeń. Cały czas jednak uważam, że jest lepszy od poprzednika.
Niewątpliwym sukcesem jest uporządkowanie finansów miasta, mało kto pamięta, ale na przełomie 2010 i 2011 było naprawdę groźnie.
Jeżeli chodzi o porażki to wymieniłbym w takiej kolejności:
- Kontynuowanie sprzedaży KPEC - zafundujemy mieszkańcom kolejny wzrost cen ciepła, bo przecież inwestor, który to kupi, będzie chciał odzyskać swoje pieniądze, a nadzór URE nad taryfami nie jest tak mocny jak w ratuszu mówią.
- Rozpoczęcie budowy fatalnie przygotowanej przez ekipę Dombrowicza spalarni odpadów. Dziś mieszkańcy dodatkowo płacą za składowanie śmieci zmieszanych na wysypisku - to kwota kilkudziesięciu milionów przez 2,5 roku do otwarcia spalarni. W strumień odpadów z Torunia nie za bardzo wierzę. W 2016 okaże się, że 180 tysięcy ton śmieci rocznie nie ma, a za potencjał tego molocha zapłacą głownie bydgoszczanie.
- Rozpoczęcie prywatyzacji budynków, w których znajdują się przychodnie lekarskie
- Pozbawienie uprawnień do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną osób które ukończyły 65 lat oraz honorowych dawców krwi.
- Stan Bydgoszczy najlepszy nie jest. Patrząc na wskaźniki na tle innych miast średnia pensja (a tym samym poziom dochodów miasta) już dawno wypadł z czołówki miast metropolitarnych. Poziom bezrobocia na tle Nakła i Grudziądza jest satysfakcjonująco niski, ale popatrzmy na przykład na Poznań i Wrocław. Te rzeczy warunkują wiele innych.
- Ściągać inwestorów tworzących nowe miejsca pracy. Patrzeć na ręce osobom decyzyjnym, od których zależy termin rozpoczęcia budowy S5 (w drugiej kolejności S10). Bydgoszcz cały czas jest największym miastem w Polsce pozbawionym dostępu do sieci autostrad i dróg krajowych. Przygotować się do perspektywy unijnej 2013-20.

O ocenę ostatnich trzech lat poprosiliśmy również Rafała Bruskiego

Co jego zdaniem było najważniejsze podczas sprawowania przez niego urzędu prezydenta?
1. Uporządkowanie finansów miasta - dzięki temu Bydgoszcz ma stabilną sytuację finansową oraz zdolność do aplikowania o środki UE na lata 2014-2020. Świadczą o tym m.in. wyniki ratingów i zmiana perspektywy ratingu z negatywnej na stabilną. 27 września 2013 roku Fitch potwierdził, że ratingi odzwierciedlają poprawę wyników operacyjnych Bydgoszczy, oczekiwaną stabilizację poziomu zadłużenia oraz dobre zarządzanie finansami miasta. Fitch zakłada, że władze miasta będą kontynuować obecną praktykę dobrego zarządzania finansami i będą ograniczać tempo wzrostu wydatków bieżących. Efektem uporządkowania finansów jest również planowana realizacja w 2014 roku programu inwestycji miasta i miejskich spółek o łącznej wartości ponad 1 mld złotych, z czego 345 mln to inwestycje miasta, a 650 mln inwestycje spółek, czyli łącznie blisko 500 mln zł więcej niż najwyższa wartość z ostatnich 8 lat.

Przeczytaj także: Bruski: - Wiem, że są problemy

2. Mechanizmy proobywatelskie w wielu obszarach zarządzania miastem. Celem ich wprowadzenia jest możliwie szeroka partycypacja różnych grup społecznych w procesach decyzyjnych w zarządzaniu miastem. Do tej pory funkcjonują następujące ciała doradcze: Rada Seniorów, Rada Sportu, Rada ds. Estetyki Miasta, Obywatelska Rada Kultury, Forum Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych, Zespół ds. polityki rowerowej Miasta, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych. Nowe rozwiązanie to również konsultowanie rozwiązań drogowych. Mechanizmem proobywatelskim jest również budżet obywatelski: po raz pierwszy w 2013 roku zaproponowałem mieszkańcom budżet obywatelski - na dwa Programy Inicjatyw Lokalnych (5/6 i 25/75) przeznaczono z budżetu miasta łącznie 10 mln złotych (po 5 mln złotych na każdy z programów). Główną ideą programu 5/6 jest zaktywizowanie mieszkańców do wzięcia współodpowiedzialności za zagospodarowanie swojego najbliższego otoczenia. Podobnie jak w roku bieżącym, również w 2014 roku z budżetu miasta zostanie wydzielona rezerwa w wysokości 5 mln złotych na realizację zadań zgłoszonych przez mieszkańców Bydgoszczy we współpracy z Radami Osiedli. W tym roku wprowadziłem też nową formułę zgłaszania zadań do realizacji. Mają być one przekazywane bezpośrednio przez samych mieszkańców. Akcja zbierania głosów potrwa do 10 grudnia. Z kolei program 25/75 umożliwia realizację zadań inwestycyjnych zgłoszonych przez mieszkańców pod warunkiem zgromadzenia 25 procent wkładu własnego szacunkowej wartości inwestycji. Pozostałe 75 procent dokłada miasto. Dotychczas zrealizowano cztery inwestycje w ramach tego programu: budowę ulicy Kartuskiej, przebudowę ul. Poziomkowej, modernizację chodnika i zjazdu wzdłuż posesji usytuowanej przy ul. Lelewela 39 w Bydgoszczy, modernizację chodników i ulicy wzdłuż nieruchomości Modrzewiowa 14 i Sułkowskiego 21 w Bydgoszczy. W trakcie realizacji jest budowa ogrodu fitness do ćwiczeń na wolnym powietrzu przy ul. Marii Konopnickiej oraz budowa ogrodu fitness na Skwerze Dunarowskiego. Kolejnych dziewięć inwestycji w ramach 25/75 jest zgłoszonych do realizacji w 2014 roku. 10 milionów, które Bydgoszcz przeznacza na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego plasuje nas w czołówce polskich miast.

3. Walka o należną pozycję Bydgoszczy w regionie i w kraju: współpraca z Toruniem w ramach obszaru metropolitalnego z wiodącą rolą Bydgoszczy oraz konsekwentne domaganie się proporcjonalnego podziału środków pozostających w dyspozycji samorządu województwa.

4. Stworzenie pakietu działań prorodzinnych - Programu Bydgoskia Rodzina 3 plus i innych działań na rzecz rodziny, m.in. zwiększenie o 40 procent miejsc w żłobkach miejskich; program "Radosna Szkoła": 31 placów zabaw od 2010 roku, 7 planowanych w 2014 roku; tańsze przedszkola publiczne dla każdego, 30 nowych miejsc w przedszkolach w latach 2011-2013; dostosowanie szkół do przyjęcia sześciolatków; program Bydgoska Karta Rodzinna 3 plus; modernizacja szkół; miejski program "Boisko Szkolne odnowa"; program "Zbuduj swój dom w Bydgoszczy"; aktywizacja kobiet po urlopie macierzyńskim: projekt "Maj MAM", spotkania klubu "Biznes MAMY"; Urząd Miasta Bydgoszczy przyjazny rodzinie - dzieci mile widziane w UM.

5. Zastąpiłem uznaniowość transparentnymi regułami w zarządzaniu miastem - np. procedury konkursowe w promocji i kulturze.

6. Nowa jakość współpracy z Radą Miasta - niemal 100 procent projektów uchwał wnoszonych przeze mnie zostało przez Radę przyjętych.

7. Wdrożenie mechanizmów na rzecz poprawy estetyki miasta - powołanie Rady ds. Estetyki Miasta, wprowadzenie w życie nakazowego trybu remontu kamienic, zintensyfikowanie remontów kamienic należących do Miasta.

8. Poprawa jakości pracy urzędu - nagrody i wyróżnienia dla UMB. Między innymi: konkurs Eurocities Award, Bydgoszcz została nagrodzona za projekt "The Mill Island: revitalisation with co-operation of various stakeholders" w kategorii współpraca; nagroda główna w konkursie na "Najlepszą prezentację potencjału turystycznego w ramach Inauguracji Sezonu Turystycznego w woj. kujawsko-pomorskim"; tytuł Najlepszego Organizatora Imprez Sportowych w 2010 roku i Statuetka Championa oraz Tytuł przyznany w 76. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP, na podstawie sportowego zaangażowania miasta, skali i ilości realizowanych sportowych przedsięwzięć; tytuł "Mecenas Polskiej Ekologii" w ramach Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" organizowanego pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP; statuetka i dyplom "Prezydent - Lider, który wspiera MŚP" w programie "Samorząd, który wspiera MŚP"; zwycięstwo w prestiżowym konkursie EUROCITIES 2011 - Projektem Wyspa Młyńska: rewitalizacja z udziałem wielu partnerów (kategoria: współpraca); Bydgoszcz zwycięzcą The World Leisure International Innovation Prize 2012. Bydgoszcz laureatem konkursu The World Leisure Organization - Światowej Organizacji ds. Wypoczynku za aplikację pt. "Wyspa Młyńska"; Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich - Wybór Konsumentów za Wyspę Młyńską; Kryształów Przetargów Publicznych 2013 dla Urzędu Miasta Bydgoszczy, w kategorii III: Inwestycje z zakresu przebudowy lub budowy obiektów użyteczności publicznej lub rewitalizacji przestrzeni publicznej; Bydgoski Park Przemysłowo Technologiczny został uhonorowany nagrodą Top Technology Park of the Year.

9. Rozwój i sukcesy Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego - obecnie na terenie BPPT funkcjonuje 51 podmiotów, które zatrudniają łącznie 1370 osób. Świetną renomę Parku potwierdziła nagroda za Najlepszy Park Technologiczny Roku 2013. Wzrost inwestorów w BPPT przekłada się w bezpośredni sposób na ilość miejsc pracy w mieście.

10. Wyprowadzenie wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego z zapaści.

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska