Tomasz Biliński
Jakub Świerczok ma za sobą trzy mecze w reprezentacji Polski.
Jakub Świerczok ma za sobą trzy mecze w reprezentacji Polski. Karolina Misztal/Polska Press
Jakub Świerczok został antybohaterem Łudogorca Razgrad w starciu o drugą rundę Ligi Mistrzów z Ferencvarosem. Polski napastnik chciał wykonać rzut karny w stylu Antonina Panenki, czyli delikatnie podciąć piłkę nad bramkarzem. Krótko pisząc - nie wyszło. ZOBACZ WIDEO.

Tydzień temu węgierski Ferencvaros wygrał u siebie z Łudogorcem Razgrad 2:1. W 29. minucie środowego rewanżu także prowadził 2:1, ale bułgarska ekipa stanęła przed szansą na doprowadzenie do remisu, a później, kto wie... Miała bowiem rzut karny, za którego wykonanie zabrał się Jakub Świerczok.

26-letni napastnik urodziny w Tychach zrobił to jednak w jeden z najgorszych możliwych sposobów. Chciał oszukać bramkarz gości i delikatną podcinką przerzucić piłkę nad interweniującym bramkarzem. W podobny sposób, jak w rzutach karnych finału mistrzostw Europy w 1976 r. strzelił Antonin Panenka (wówczas dzięki niemu Czechosłowacja pokonała RFN). W tym przypadku kopia daleka była od oryginału (wideo poniżej, od 1:33), bo Denes Dibusz z łatwością złapał piłkę.

Jakby nieszczęść Świerczoka było w środowy wieczór mało, trener zdjął go w przerwie. Jednak bez niego zespół nie odwrócił losów spotkania. Stracił jeszcze jednego gola, ale jednego też strzelił, dzięki samobójczemu trafieniu. Łudogorec przegrał 2:3 i odpadł z kwalifikacji do Ligi Mistrzów.

Cały mecz rozegrał za to inny Polak w zespole z Razgradu - Jacek Góralski.