Ponad 140 pokazów, warsztatów, wycieczek i innych imprez propagujących naukę w jednym miesiącu. To jest możliwe wyłącznie na tym festiwalu. Rozpocznie się on 15 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia. Tego dnia przewidziana jest tylko inauguracja. W Baju Pomorskim odbędzie się dyskusja o pożytkach i zagrożeniach płynących z chemii. Wśród prelegentów znajdzie się prof. Bogusław Buszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W sobotę na Rynku Staromiejskim stanie namiot, w których będzie błyskało i wybuchało. Eksperymenty zaprezentują chemicy i fizycy. Na starówce znajdzie się też mobilne laboratorium, gdzie zbadamy próbkę wody lub gleby. W południe w Stawie Komtura strażacy pokażą jak przeciwdziałać zagrożeniom chemicznym.
Jednym z hitów ma być debata o sztuce interpretacji pianistycznej z udziałem znanego pianisty. - Rafał Blechacz nie tylko będzie dyskutował, ale także ilustrował swoje wypowiedzi fragmentami utworów muzycznych - zapowiada Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK.
Kolejnego dnia w Baju odbędzie się dyskusja o Czesławie Miłoszu, a po niej występ znanego aktora Jana Peszka z fragmentami utworów poety.
W poniedziałek czeka nas kolejne widowisko Instytutu B61 - "Chromatografia", a we wtorek, na zakończenie festiwalu - musical Dana Gogina "Siostrunie" w wykonaniu studentek bydgoskiej Akademii Muzycznej. W tym roku organizatorzy - UMK, urząd miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia - wrócili do formuły czterech pełnych dni festiwalowych. W weekend, jak zwykle, zapraszają głównie rodziny z dziećmi, a poniedziałek i wtorek - szkoły.
Czytaj e-wydanie »