18. edycja Festiwalu, który ma na celu popularyzację nauki i sztuki odbędzie się w dniach 20-24 kwietnia w Toruniu. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Czas i przestrzeń”.
- Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. Festiwal umożliwia poznanie naukowego punktu widzenia na wiele problemów i zjawisk życia codziennego - piszą organizatorzy na stronie internetowej festiwalu.
Przypominamy też:**Toruński Festiwal Nauki i Sztuki z 2017 roku**
Festiwal zainauguruje koncert kameralny w wykonaniu artystów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (20 kwietnia o godz. 19 w Dworze Artusa, wstęp wolny). Oprócz orkiestry wystąpi także znakomita pianistka Katarzyna Wesołowska. W programie: Koncert fortepianowy d-moll J.S. Bacha, Zima i Wiosna z cyklu Pory roku A. Vivaldiego, Preludium Des-dur op. 28 nr 15 F. Chopina, Serenada R. Twardowskiego oraz Divertimento i Dym I. Frołowa.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na wiele z nich obowiązują zapisy bądź wejściówki. Wejściówki można będzie odbierać w Dworze Artusa w środę 18 kwietnia, natomiast zapisy na część imprez ruszyły dzisiaj.
Wśród propozycji, na które obowiązują zapisy znalazły się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez kilka festiwalowych dni można wybrać się m.in. na zajęcia plastyczne (np. tworzenie lalek teatralnych), archeologiczne, chemiczne, historyczne (np. o dawnej modzie, średniowiecznym Toruniu) czy biologiczne, na których można będzie zbudować domki dla owadów zapylających.
Dzieci ze szkoły podstawowej będą miały także okazję zajrzeć do Lingolatorium - laboratorium wymierających słów. W przestrzeni Domu Muz przy ul. Podmurnej dzięki eksperymentom chemicznym pokazane zostanie starzenie się słów.
Natomiast w Szkole Podstawowej nr 7 przygotowano imprezę dla grup pięcioosobowych (mogą w niej uczestniczyć dzieci i dorośli). - Cofamy się do XVI wieku i zapraszamy do pracowni Kopernika. Rozwiąż zagadki historyczne i znajdź wyjście z jego pracowni - zachęcają organizatorzy.
Szczegółową listę wydarzeń, opisy imprez i informację o sposobie zapisów można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu.
Informacje o programie Festiwalu i zapisach
Warto dodać, że w Dziale Promocji i Informacji UMK oraz Dworze Artusa można bezpłatnie otrzymać papierowe broszury z informacją o przygotowanych na festiwal wydarzeniach.
Organizatorem Festiwalu Nauki i Sztuki jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Miasto Toruń i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Ubiegłoroczna impreza, na którą złożyło się 135 imprez, przyciągnęła około 30 tysięcy uczestników, także spoza miasta, a nawet regionu. - Wejściówki na imprezy z ograniczoną liczbą miejsc, rozeszły się błyskawicznie - największą popularnością cieszyły się wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem - czytamy na stronie internetowej imprezy.
Do zobaczenia - nasze serialowe propozycje na wiosnę.