Nad realizacją filmu pracowały ekipy z USA, Włoch i Polski. Tyle też powstało wersji. Dwuczęściową amerykańską, wyświetli telewizji CBS. Z dwóch części składa się również wersja włoska. Tylko w wariancie na Polskę film zmontowano w jednej części. Dzisiaj ma swoją premierę.
Wszyscy pamietamy datę 13 maja 1981 roku. Wtedy to, na placu św. Piotra, Ali Agca postrzelił Jana Pawła II. Właśnie od tego momentu rozpoczyna się akcja filmu. Przedstawia pontyfikat naszego papieża oraz jego wpływ na sprawy związane z religią oraz na zachodzące na świecie zmiany polityczne.

Chiara Conti (Anna) i Cary Elwes (Karol Wojtyła)
Nie brakuje też retrospekcji. Reżyser często zabiera widza w czasy młodości Karola Wojtyły (tę postać zagrał Cary Elwes). Pokazuje nam między innymi jego debiut w Wadowicach jako interpretatora poezji oraz późniejszą drogę do Stolicy Piotrowej.
W filmie pojawiają się dobrze nam znane postacie z bliskiego otoczenia papieża. Widzimy więc prymasa Stefana Wyszyńskiego (Christopher Lee), księdza Stanisława Dziwisza (Wenanty Nosul), kardynała Adama Sapiehę (James Cromwell), a nawet kardynała Ratzingera, którego zagrał polski aktor Mikołaj Grabowski.
Daniele Pecci (Roman) i Cary Elwes (Karol Wojtyła)
Producenci filmu podkreślają, że ponieważ do zdjęć przystąpiono wkrótce po śmierci Jana Pawła II, postanowiono nakręcić film, który sami nazwali "docu-fiction", a więc fabułę rygorystycznie opartą na faktach. Było to możliwe dzięki pomocy osobistego papieskiego sekretarza abpa Dziwisza oraz rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Valsa.
Obraz powstał w rekordowym tempie. Zdjęcia rozpoczęły się latem ubiegłego roku, a zakończyły w październiku. Od tego czasu trwały prace nad realizacją polskiej wersji językowej. Z ramienia TVP, współproducenta obrazu, zajął się nimi Jerzy Łukaszewicz. Do współpracy zaprosił dwóch księży prof. Jana Sochonia oraz dr. Pawła Ptasznika.
Głosu Ojcu Świętemu użyczył Krzysztof Kolberger, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu Jerzy Radziwiłowicz, a księdzu Stanisławowi Dziwiszowi - Zbigniew Zamachowski.
Cary Elwes już jako biskup Karol Wojtyła
Autorem zdjęć do filmu jest Włoch Fabrizio Lucci. Reżyserem John Kent Harrison, znany z realizacji m.in. "Heleny Trojańskiej", "City Boy", czy "Biletu do innego świata".
Po światowej premierze filmu (w listopadzie 2005 roku) w Watykanie, Benedykt XVI powiedział: - Film ten jest kolejnym dowodem miłości, jaką ludzie obdarzają polskiego papieża oraz wielkiego pragnienia zapamiętania go, ponownego ujrzenia go, poczucia jego bliskości. Film ten na nowo obudził we mnie - a sądzę, że również we wszystkich, którzy dostąpili zaszczytu znajomości z nim - głęboką wdzięczność wobec Boga za to, że dał Kościołowi i światu papieża o takiej postawie ludzkiej i duchowej.
W Polsce premiera odbyła się wczoraj w Krakowie i w Wadowicach. Od dzisiaj można go zobaczyć na ekranach kin. Termin premiery wybrano nieprzypadkowo, gdyż jest jednomiesięcznym wyprzedzeniem pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II i jednocześnie początkiem wielkopostnych rekolekcji. Tak więc przypomnienie pontyfikatu Jana Pawła II wydaje się idealnym tematem na ten czas.
KONKURS
Mamy pięć podwójnych wej- ściówek na premierę tygodnia w Multikinie, czyli film "Jan Paweł II". Wejściówki wygrają osoby, które przyślą dzisiaj SMS-y o treści POMORSKA.PREMIERA IMIĘ.NAZWISKO (np. POMORSKA.PREMIERA JAN.KOWALSKI) na numer 7268 (2,44zł z VAT). Bilety otrzymają osoby, których SMS-y dotrą do nas najbliżej każdego kolejnego kwadransa między godz. 14.00 a 15.00.
Jan Peweł II
reż. John Kent Harrison,
wyst. John Voight, Cary Elwes, James Cromwell, Christopher Lee, Ben Gazzara, Wenanty Nosul,
czas: 128 minut,
Multikino