Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Tadeusz Tylżanowski, stulatek z Bydgoszczy z niezwykłym życiorysem z medalem marszałka

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Jubilat z marszałkowskim medalem pamiątkowym
Jubilat z marszałkowskim medalem pamiątkowym Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP
Kombatant Armii Krajowej, wieloletni wojewódzki konserwator przyrody, inicjator założenia Parku Goplańskiego, kolega z klasy Tadeusza Gajcego - Jan Tadeusz Tylżanowski został odznaczony Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Jan Tadeusz Tylżanowski jest kolejnym stulatkiem wyróżnionym marszałkowskim medalem dla "Rówieśników Niepodległej". W poniedziałek (19 czerwca), w dniu Jego setnych urodzin, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził pana Jana i wręczył mu odznaczenie.

Jak podają służby prasowe UMWKP, Jubilat urodził się 19 czerwca 1923 roku w Wielgomłynach w województwie łódzkim. Jest synem Jana i Aleksandry Tylżanowskich, miał jedenaścioro rodzeństwa, dwóch jego braci zginęło w Powstaniu Warszawskim.

W Bydgoszczy z miłości

Wraz z rodziną przeprowadził się do Mieszkowa w województwie wielkopolskim i tam mieszkał do końca wojny. Pan Tylżanowski w czasie wojny służył w szeregach Armii Krajowej. Zawsze używał swojego drugiego imienia Tadeusz.

- W Bydgoszczy zamieszkał w 1958 roku. Pozostał tu z miłości do Anny Szulisławskiej, z którą ożenił się także w 1958 roku. Żona seniora była córką Kazimierza Szulisławskiego, przyjaciela Leona Wyczółkowskiego, który namalował ją na jednym ze swoich obrazów. Syn państwa Tylżanowskich, prof. Przemysław Tylżanowski, jest biologiem molekularnym, pracuje na Uniwersytecie w Leuven w Belgii i Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Pan Jan ma troje wnuków i dwoje prawnuków. Po dwudziestu pięciu latach małżeństwa owdowiał i ponownie się ożenił - przypominają urzędnicy.

Jubilat ma niezwykły życiorys. Uczył się w Kolegium Ojców Marianów na warszawskich Bielanach, w jednej klasie, między innymi, z poetą Tadeuszem Gajcym. Ukończył Uniwersytet Poznański na Wydziale Rolno-Leśnym.

To też może Cię zainteresować

Po przeprowadzce do Bydgoszczy podjął pracę w Najwyższej Izbie Kontroli Leśnictwa, po czym, aż do emerytury, pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora przyrody. Założył pierwszą w Polsce Komisję Ochrony Przyrody, był pomysłodawcą założenia Parku Goplańskiego. Przez całe życie udzielał się społecznie. Był członkiem Wojewódzkiej Komisji Olimpiady Biologicznej, dawał prelekcje na temat ochrony przyrody, oprowadzał wycieczki po rezerwatach.

Zgłoś stulatka do urzędu

Pan Jan jest kolejnym stuletnim mieszkańcem województwa, któremu przyznano oryginalny medal. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, mogą się skontaktować z UMWKP pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu w zakładce "Rówieśnicy Niepodległej".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska