Spis treści
Zofia Siwińska z powiatu włocławskiego otrzymała marszałkowski medal
Zofia Siwińska dołączyła do grona osób uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z jubilatką obchodzącą 105. urodziny, w lutym 2025, spotkała się wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, która pogratulowała i wręczyła jej odznaczenie.
"Śpiewała w chórze, od 17 roku życia działała w Ochotniczej Straży Pożarnej, pielęgnowała piękny ogród i nade wszystko dbała o swoją rodzinę. Drugi człowiek zawsze był dla Niej priorytetem. Pomimo trudnego życia oraz ukończenia 105 lat nadal cieszy się życiem, ogląda seriale, czyta gazety i uwielbia spędzać czas na ławce w ogrodzie. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani wrażliwości, ciepła i radości, którą dzieli się Pani z wszystkimi wokół! Pani Zofio, jest Pani cudownym człowiekiem! Raz jeszcze życzę wszystkiego, co najpiękniejsze!" - napisała w mediach społecznościowych Aneta Jędrzejewska.
Zofia Siwińska skończyła 105 lat!
Zofia Siwińska, z domu Strabanik, urodziła się 14 lutego 1920 roku w Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski). Jest córką Stanisława i Stanisławy, miała siostrę oraz dwóch braci. Już w młodym wieku Zofia wykazywała niezwykłą odwagę i zaangażowanie społeczne.
- Mając 17 lat, wstąpiła do Ochotniczej Straży Pożarnej, co było nie tylko wyzwaniem, ale i honorem. Dwa lata później rozpoczęła pracę jako krawcowa. Zawód ten stał się jej pasją i towarzyszył jej przez kolejne dekady. Podczas II wojny światowej została zmuszona do pracy w Łodzi, gdzie zajmowała się szyciem. Mimo trudnych warunków udało jej się przetrwać ten czas bez większych problemów - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Zofia Siwińska po zakończeniu wojny powróciła do Izbicy Kujawskiej - swojej rodzinnej miejscowości. To właśnie tam poznała miłość swojego życia – Tadeusza Siwińskiego. On również był krawcem. Para stanęła na ślubnym kobiercu w 1945 roku. Wspólnie wychowali trzech synów. Pani Zofia doczekała się sześciorga wnuków, sześciorga prawnucząt i czworga praprawnuczków.
- Jak sama mówi - najważniejsza jest zgoda w rodzinie. Uwielbiała gotować, a wśród jej popisowych dań były faszerowany kurczak, pierogi z mięsem, placki drożdżowe i chałki. Ogląda seriale, czyta gazety bez okularów i spędza czas na ławce w ogrodzie - dodaje Beata Krzemińska.
Medale dla stulatków z województwa kujawsko-pomorskiego
Medale Unitas Durat wręczane są mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego, którzy kończą setny rok życia.
– Losy najstarszych mieszkańców regionu są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.
Zofia Siwińska z Izbicy Kujawskiej w walentynki świętowała 1...
Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat odebrało do dziś ponad czterysta osób. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, mogą kontaktować się dzwoniąc na numer telefonu 56 62 18 344 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].
