Prochy Dionizego Zalety złożone zostały w miniony piątek w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Ostrowie (obecnie Janikowo). W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła najbliższa rodzina, przyjaciele i osoby, które miały okazję współpracować z Dionizym Zaletą. Nie mogło zabraknąć ludzi w harcerskich mundurach ZHP oraz harcerskich pocztów sztandarowych. Zmarłego druha komendanta wspominała podczas uroczystości pogrzebowej druhna Anna Grupa z Pakości.
Był komendantem inowrocławskich hufców ZHP
Dionizy Zaleta pracę zawodową rozpoczął w 1952 roku w Wydziale Oświaty w Inowrocławiu, na stanowisku kierownika Referatu Dzieci i Młodzieży. Później był inspektorem oświaty na miasto i powiat inowrocławski. W latach 1960-1963 był pracownikiem Komendy Chorągwi ZHP w Bydgoszczy na stanowisku zastępcy komendanta. Następnie przez 39 lat (od 1964 do 2003 roku) pełnił funkcję komendanta hufca ZHP: Inowrocław Miasto, Inowrocław Powiat, Inowrocław Rejon.
Przez wszystkie lata pracy najważniejszymi dla druha Zalety były dzieci i młodzież. Szczególną opieką starał się otaczać dzieci z rodzin biednych i z domów dziecka. To właśnie z myślą o najmłodszych mieszkańcach regionu, pochodzących z różnych środowisk (wraz z instruktorami ZHP) organizował letni i zimowy wypoczynek
Z inicjatywy Dionizego Zalety w Łącku powstał Harcerski Ośrodek Obozowy, w którym co roku latem na trzech turnusach wypoczywało po 600 harcerzy.
Inicjator wielu harcerskich festiwali na terenie obecnego powiatu inowrocławskiego
Druh komendant był też inicjatorem cyklicznych imprez, które w założeniu miały integrować harcerskie środowisko. Do dziś organizowane są: Festiwal Kolęd i Pastorałek KOPA oraz Harcerski Festiwal Artystyczny "Harfa" w Złotnikach Kujawskich, a także Przegląd Piosenki Kresowej w Rojewie czy rozgrywki tenisa stołowego w Kołodziejewie.
Również z inicjatywy Dionizego Zalety od 2001 roku harcerze z Pakości rozwożą po domach pomocy społecznej Betlejemskie Światło Pokoju, a w samych domach pomocy powstały drużyny harcerskie skupiające osoby niepełnosprawne.
W ostatnim okresie druh Zaleta bardzo zaangażował się w renowację i promocję zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Ostrowie, który był mu szczególnie bliski. Także i w tym przypadku udowodnił, że jeśli się za coś zabierał, to doprowadzał to do końca. Gotycki kościółek w Ostrowie, to obecnie jeden najpiękniej odrestaurowanych zabytków na Kujawach.
Taki właśnie był druh Dionizy Zaleta. Cześć Jego pamięci. Czuwaj!
Rodzina zmarłego, za naszym pośrednictwem składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości pogrzebowej.
- Wybieramy Rolnika Roku. Zobaczcie zdjęcia i aktualne wyniki
- W Złotowie ciągnik zsunął się do jeziora Gopło. Zobacz zdjęcia
- Remont Dworca PKP w Mogilnie. Tak będzie wyglądał [wizualizacje]
- Protest przeciw wyrokowi TK na Rynku w Inowrocławiu. Zdjęcia i wideo
- Inowrocław. Znicze pod biurem poselskim PiS w Inowrocławiu
