Na początku obrad minutą ciszy uczczono pamięć Bernarda Tabatowskiego i pułkownika pożarnictwa Henryka Pęcaka, druhów, którzy w roku sprawozdawczym odeszli na wieczną wartę.
Ze sprawozdania przedstawionego przez zarząd wynika, że janowiecka jednostka liczy 52 członków czynnych, 8 honorowych i 20 członków drużyn młodzieżowych. W minionym roku strażacy ochotnicy wyjeżdżali 35 razy do pożarów, 81 razy uczestniczyli w różnego rodzaju zdarzeniach losowych, takich jak wypadki drogowe, usuwanie gniazd os, szerszeni czy połamanych drzew. Były również dwa alarmy fałszywe. Łącznie przepracowano 710 godzin.
Najbardziej aktywnymi strażakami byli: Kazimierz Rusiński, Włodzimierz Rogoziński, Mieczysław Grupa, Piotr Russek, Andrzej Muszyński, Rafał Russek, Zbigniew Kujawa, Mariusz Chrzanowski, Jacek Błażejewski. Oprócz udziału druhów ochotników w akcjach niesienia pomocy, czynnie uczestniczyono w życiu społecznym miasta i gminy.
Zabezpieczano wszystkie imprezy kulturalno-oświatowe i uroczystości sakralne. Brano udział w obchodach strażackiego święta na szczeblu gminy i powiatu, w gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych.
Drużyna młodzieżowa była również na zawodach wojewódzkich. Wspomnieć należy o turnieju gminnych drużyn pożarniczych. Ponadto, aby podnieść swoje kwalifikacje i wiedzę uczestniczono w różnych szkoleniach.
Od ponad pięciu lat druhowie z Janowca planowali rozbudowę remizy. Swoje plany ziścili w 2009 roku. Udało się bowiem w czynie społecznym rozbudować remizę o jeden garaż i zaplecze socjalne. Jak podkreślano, było to zadanie priorytetowe do dalszego prawidłowego działania jednostki.
Łącznie strażacy przy budowie przepracowali 1300 godzin. Najwięcej przepracowali małżonkowie Bogumiła i Andrzej Duszyńscy, Jacek Błażejewski, Włodzimierz Rogoziński, Zbigniew Kujawa, Kazimierz Rusiński, Andrzej Walendowski, Marek Jaskulski, Andrzej Witkowski.
Jak podkreślano, duże uznanie i słowa podziękowania należą się również sponsorom Andrzejowi Graclikowi, Tadeuszowi Woźniakowi, Jerzemu Zielińskiemu, Zbigniewowi Pisarkowi i Kazimierzowi Sadowskiemu, którzy pracą, bądź materialnie, wsparli przedsięwzięcie druhów. W tym roku planowane jest oddanie obiektu do użytku.
Po krótkiej dyskusji zebrani jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi pracującemu w składzie: Marek Jaskulski-prezes, Mariusz Chrzanowski-wiceprezes, Kazimierz Rusiński-naczelnik, Dariusz Wichłacz-wiceprezes, Andrzej Duszyński i Andrzej Witkowski-członkowie.
W głosowaniu tajnym wybrano "Strażaka Roku". Do tego zaszczytnego honorowego tytułu zgłoszono cztery kandydatury. Największym poparciem w głosowaniu tajnym cieszyła się druhna Bogumiła Duszyńska i to jej przypadł ten zaszczytny tytuł.
W dowód uznania za całokształt pracy na rzecz rozwoju pożarnictwa oraz zaangażowanie w prace społeczne burmistrz Maciej Sobczak i komendant Zarządu Miejsko-Gminnego Z OSP RP Andrzej Witkowski druhnę Bogumiłę Duszyńską uhonorowali pięknym albumem wydanym z okazji 115-lecia czasopisma "Strażak".
Obradom janowieckich rycerzy św. Floriana przysłuchiwał się starosta Zbigniew Jaszczuk, prezes Zarządu Powiatowego Powiatowego OSP RP w Żninie Adam Nowak, komendant powiatowy PSP w Żninie młodszy brygadier Grzegorz Rutkowski, burmistrz Maciej Sobczak, przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Langowski oraz komendant Miejsko Gminny Z OSP RP w Janowcu Andrzej Witkowski.
Goście w swoich wystąpieniach w samych superlatywach mówili o działalności janowieckiej jednostki. Podkreślali zaangażowanie strażaków ochotników w życie społeczne miasta i gminy Janowiec oraz powiatu żnińskiego.