https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Japończyk Chiune Sugihara ratował Żydów podczas II wojny światowej. Na ulicach Chełmna kręcili o nim film [zobacz zdjęcia]

Monika Smól
W obsadzie są też m.in.:  Maciej Zakościelny, Michał Żurawski czy Zbigniew Zamachowski. Premiera - w Tokio w drugiej połowie 2015 r.
W obsadzie są też m.in.: Maciej Zakościelny, Michał Żurawski czy Zbigniew Zamachowski. Premiera - w Tokio w drugiej połowie 2015 r.
Kolejny raz miasto zakochanych zmieniło się w plan filmowy. Zdjęcia do filmu "Persona non grata" kręcone były przez dwa dni na ulicach: Klasztornej, Dominikańskiej i Franciszkańskiej. Chełmno gra Królewiec. - Atmosfera na planie jest niesamowita - mówił Rafał Przybylski, obserwując pracę ekipy filmowej.

Kolejny raz miasto zakochanych zmieniło się w plan filmowy. Zdjęcia do filmu "Persona non grata" kręcone były przez dwa dni na ulicach: Klasztornej, Dominikańskiej i Franciszkańskiej. Chełmno gra Królewiec.
- Królewiec powstał na prawie chełmińskim - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Chełmna. - Nazwy ulic pokrywają się z chełmińskimi. W pobliżu planu filmowego był browar. Królewiec jest małą reklamą Chełmna.
Film opowiada historię Chiune Sugihary zwanego "japońskim Schindlerem". Dyplomata, pracujący na Litwie w czasie II wojny światowej, uratował ponad 10 tys. Żydów wydając im nielegalne wizy przez Japonię do Curacao. Jest jedynym Japończykiem w gronie "Sprawiedliwy wśród narodów świata".
- Widziałem kilku Japończyków, statystów, znanych aktorów - opowiada Rafał Przybylski. - Zrobiłem sobie zdjęcie z Pawłem Okraską - chętnie pozował w stroju żołnierza. W atmosferę tamtych lat wprowadzają nowe nazwy ulic, niemieckie flagi, swastyki, plakaty, zabytkowe już samochody. Rano było też słychać strzały.
Akcja rozgrywa się w latach 1934-1955 w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Całość zdjęć realizowana jest w Polsce. Plenery i obiekty Berlina, Kowna, Moskwy, Tokio i Nowego Jorku zostały odtworzone w Warszawie. Np. Plac Zamkowy to Plac Czerwony, Izrael zagrały pola nad Liwcem, sceny mandżurskie i obóz jeniecki w Dachau zrealizowano na Dolnym Śląsku. W filmie występują aktorzy japońscy, polscy, francuscy i rosyjscy. Chiune Sugiharę odtwarza popularny Toshiaki Karasawa, a światowej sławy aktorka Koyuki, znana z filmu "Ostatni Samuraj" gra jego żonę. Agnieszka Grochowska wciela się w Rosjankę Irinę - wielką miłość dyplomaty, mającą wpływ na jego działalność dyplomatyczną, a Borys Szyc gra polskiego oficera, współpracującego z nim w związku z działalnością szpiegowską przeciwko okupantom Polski. W obsadzie są też m.in.: Maciej Zakościelny, Michał Żurawski czy Zbigniew Zamachowski. Premiera - w Tokio w drugiej połowie 2015 r.

Czytaj e-wydanie »

Wybrane dla Ciebie

Pociągiem z Polski do Chorwacji! Już od czerwca! Tak dojedziemy z miast regionu

Pociągiem z Polski do Chorwacji! Już od czerwca! Tak dojedziemy z miast regionu

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska