Atrakcje dla oka, ucha i podniebienia
Na scenie ustawionej na rynku będziemy mogli podziwiać polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne.
- Podczas festiwalu zaprezentują się zespoły, które przybliżą folklor z różnych zakątków Europy i Polski - mówi Janusz Napora, dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury. - Imprezie towarzyszyć będzie, organizowany przez nas, kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła oraz potraw regionalnych. Pojawią się również stanowiska kolekcjonerów, na których będzie można dokonać zakupów lub wymiany rzeczy z własnych kolekcji. Te zawsze są mocno oblegane przez mieszkańców Chełmna oraz turystów.
Na deptaku i płycie starówki, jak co roku, będzie okazja zajrzeć na stragany z wyrobami twórców ludowych i rzemieślników oraz stoiska promujące produkty kuchni regionalnej. Ta jest w okolicy wyjątkowa, więc i przy okazji jarmarku panie i panowie serwujący swojskie jadło mają od rana do późnego popołudnia ręce pełne roboty.
- Każdy zainteresowany będzie miał możliwość porozmawiania z twórcą, wymiany doświadczeń i popróbowania swoich sił we własnoręcznym tworzeniu elementów wyrobu prezentowanego na stoisku - podkreśla Janusz Napora. - Pyszne potrawy, oparte na staropolskich przepisach, jak też przetwory z domowych spiżarni, stanowić będą atrakcje nie tylko dla duszy, ale i dla podniebienia.
Gospodarzem jest Zespół Pieśni i Tańca Pomorze, a organizatorami Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. W ramach wolontariatu przy organizacji festiwalu pracuje grupa młodzieży z ZPiT Pomorze.
Barwne zespoły
Swoją barwną kulturą, muzyką, strojami będą raczyć oczy i uszy uczestników imprezy grupy zagranicznych wykonawców.
Zespół Iasomia działa od pięciu lat. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach w Bułgarii, Turcji, Grecji i Mołdawii. Członkami grupy są dzieci od 9 do 14 lat. Z kolei Lijesce został założony w 1948 roku. Kultywuje tradycje narodowe nie tylko przez prezentowanie różnych tańców, rytmów i stylów, ale i oryginalnych strojów ludowych. Białoruski Darlig powstał w latach 90-tych XX w. Skupia około 80 osób w wieku od 3 do 20 lat i starszych. ZPiT z żywą kapelą Lipka prezentuje pieśni i tańce Beskidu Śląskiego, regionów: Podhala, Zamutowa i tańce cygańskie. Powstał w 2001 roku w Dziecięcej Szkole Sztuki w Guriewsku.
PROGRAM FESTIWALU:
Sobota (11 lipca)
godz. 9 - 21 - kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw (ul. Grudziądzka, rynek)
11 - barwny korowód uczestników (ulice starego miasta)
12 - uroczyste otwarcie, prezentacje zespołów (rynek)
19 - wieczorny koncert międzynarodowy (rynek)
Niedziela (12 lipca)
9 - 19 - kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych (rynek)
12 - barwny korowód uczestników
13 - udział zespołów w mszy św. (fara)
17 - koncert międzynarodowy (rynek)