Jarmark Jaszczurczy i festiwal folkloru - wielkie...

  Jarmark Jaszczurczy i festiwal folkloru - wielkie świętowanie w weekend

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co roku tłumy przyjeżdżają do Chełmna na coroczne święto muzyki, tańca, dobrego jedzenia - i picia - a także wyjątkowego rzemieślnictwa. To wszystko

  Co roku tłumy przyjeżdżają do Chełmna na coroczne święto muzyki, tańca, dobrego jedzenia - i picia - a także wyjątkowego rzemieślnictwa. To wszystko czeka nas tu w ten weekend ©Monika Smól

  Co roku tłumy przyjeżdżają do Chełmna na coroczne święto muzyki, tańca, dobrego jedzenia - i picia - a także wyjątkowego rzemieślnictwa. To wszystko czeka nas tu w ten weekend
  Co roku tłumy przyjeżdżają do Chełmna na coroczne święto muzyki, tańca, dobrego jedzenia - i picia - a także wyjątkowego rzemieślnictwa. To wszystko

  Co roku tłumy przyjeżdżają do Chełmna na coroczne święto muzyki, tańca, dobrego jedzenia - i picia - a także wyjątkowego rzemieślnictwa. To wszystko czeka nas tu w ten weekend ©Monika Smól

  Szykuje się kolejny obfity w atrakcje weekend w Mieście Zakochanych. Tym razem, już od jutra - do niedzieli - warto wpaść Na XIX Jarmark Jaszczurczy - Lato Dialogu Kultur. Będzie się działo!

  W Chełmnie protestowali przed sądem - także świecianie [zdjęcia]

  Już od jutra mieszkańcy Chełmna i turyści będą mieli okazję podziwiać kulturę wielu narodów. Główna część imprezy odbędzie się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych.

  - Będzie okazja odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, kowalskich, bursztynniczych, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych - wymienia Janusz Napora, dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury. - Już od 1999 roku zapraszamy mieszkańców Chełmna, regionu i turystów do udziału w Jarmarku Jaszczurczym.

  Chleb ze smalcem i obwarzanki na dobry początek  Atrakcją stały się tzw. żywe prezentacje, polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy.

  - Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami - podkreśla Janusz Napora. - Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

  Każda edycja Jarmarku Jaszczurczego przyciąga do Chełm-na coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i tradycji. W tym roku zaprezentują się grupy z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Indii, Turcji oraz Polski . Będą to między innymi: Zespół Pieśni i Tańca Solczanie z Litwy, Neposedy, Kalejdoskop, Zasławie, Darling z Białorusi, Bursa Saglik Galinsanlari Dernegi z Turcji, Kalakar Institution of Dance - z Indii, Zespół Tańca Ludowego Kanivchanka i Zdorovenki Buły z Ukrainy, Zespół Pieśni i Tańca Pomorze z Chełmna, Zespół Tańca Ludowego Kundzia z Chełmna, Zespół Folklorystyczny Gniewkowianie, Zespół Pieśni i Tańca Powiśle z Kwidzyna, Zespół Przodki oraz Nowalijki z Chełmna.

  Tancerze i muzycy z całego świata zawładną ulicami  Co w programie tegorocznej imprezy?

  Już jutro, o godz. 18, warto wpaść do kina „Rondo” - niedawno oddanego do użytku po kapitalnym remoncie. Będzie koncert zespołów zagranicznych. Wystąpią: Zespołu Pieśni i Tańca Solczanie z Litwy, Zespołu Tańca Ludowego Kanivchanka, Zespołu Muzyki Ludowej Zdrovenki Buły z Ukraina i Zespołu Bursa Saglik Galinsanlari Dernegi z Turcji.

  W sobotę, od godz. 9 do 19, potrwa główny kiermasz. O godz. 10 barwny korowód zespołów artystycznych przejdzie ulicami starego miasta z prezentacjami. Uroczyste otwarcie imprezy nastąpi o godz. 11 - na scenie rynku. Następnie - do godz. 20.30 prezentowały będą się zespoły artystyczne. A wieczorem, o godz. 20.30, będzie okazja pobawić się na starówce z zespołem Przodki.

  Ci, którzy zdecydują się zostać w Chełmnie do niedzieli nie pożałują. Kolejna dawka folkloru - występy artystyczne zespołów rozpoczną się o godz. 10 i potrwają do 14. A od godz. 9 do 14 - kiermasz.

  Patronat nad imprezą objęła „Gazeta Pomorska”.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018