Kupisz, sprzedasz, dobrze się zabawisz. To dewiza dawnych jarmarków plebejskich, do których nawiązuje nakielska impreza. W minionych latach jarmark często organizowany była w maju. W tym roku rozpocznie w Nakle czerwiec.
Jarmark św. Wawrzyńca to największe wydarzenie corocznych Dni Nakła. Nazwą swoją nawiązuje do najstarszej nakielskiej parafii, której początki sięgają XII wieku. To impreza plenerowa, która - takie organizatorzy przyjęli założenie - promować ma historię Nakła, sztukę ludową, rękodzieło krajeńsko - pałuckie, a przede wszystkim nawiązywać do tradycji dawnych jarmarków i targów małomiasteczkowych, które popularne były w tej okolicy jeszcze na początku lat 70.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Stąd w poprzednich latach wiele stoisk twórców ludowych, osób zajmujących się dawnym rzemiosłem, np. kowalstwem czy garncarstwem. A także zapraszanie na jarmark wystawców z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, którzy pokazywali, jak dawnymi czasy mielono ziarno, przygotowywano len, by można go było użyć w warsztacie tkackim, jak z tego lnu kobiety tkały potem sukno na drewnianych krosnach.
Szwarc mydło i powidło
I tym razem, podczas XII już edycji jarmarku, wystawców w Nakle nie zabraknie. Na straganach kupić będzie można m.in. rękodzieło, wyroby z drewna, ręcznie robioną biżuterię, zioła, swojskie wędliny, wyroby ze skóry i szkła, nakrycia głowy, poduszki ozdobne, ceramikę artystyczną, zabawki, naturalne kosmetyki, warzywa i owoce, regionalne wypieki, kwiaty, sadzonki roślin, stare monety i wiele innych artykułów czyli przysłowiowe szwarc mydło i powidło.
Nie zabraknie też stoisk z domowym jadłem, które serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich z pow. nakielskiego, ale nie tylko. Dodatkowe atrakcje to wioska pszczelarska oraz pokaz zabytkowych pojazdów rodem z PRL. Wszystko to w niedzielę 5 czerwca przy ul. Powstańców Wielkopolskich 6 w Nakle.
To Cię może również zainteresować
Wystawcy kusić będą różnościami już od rana, choć oficjalne otwarcie imprezy o godz. 11.15. Wcześniej (godz. 10) w kościele pw. św. Wawrzyńca odprawiona zostanie okolicznościowa msza św. Potem przemarsz ulicami miasta w strojach historycznych.
- Zapraszamy do wzięcia udziału w przemarszu rozpoczynającym XII Jarmark św. Wawrzyńca w Nakle. Chętnym zapewniamy kostiumy – ogłaszają na Facebooku pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej.
Grosz jarmarczny i warsztaty
Zapraszają też 5 czerwca do muzealnego stoiska gdzie m.in. czynny będzie sklepik, bite grosze jarmarczne, prowadzone warsztaty. Posłuchać tu będzie można także legend m.in. o gumnowickim lichu, koniku nakielskim czy czarownicy z Lubaszcza.
Nie zabraknie też podczas jarmarku występów artystycznych. Zagra orkiestra dęta OSP. Posłuchać będzie można szantów w wykonaniu zespołu „Kotwica w górę”, który działa przy Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Dla publiczności wystąpią także: kapela „Kombinatorzy” z Budzynia, Jakub Herfort, zwycięzca programu „Mam talent” oraz Streed Brass Band.
To Cię może również zainteresować
Jarmarkowi w Nakle towarzyszył zawsze konkurs kulinarny pt. „Smaki Krajny i Pałuk” organizowany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krany i Pałuk. W tym roku tradycji tej nie stanie się zadość.
- Konkurs odbędzie się w innym terminie, prawdopodobnie jesienią – poinformowała nas Agata Minda z Olszewki, wielokrotna triumfatorka.
