Dlaczego tegoroczny jarmark świąteczny w Bydgoszczy będzie wyjątkowy? Z wielu powodów. Jednym z nich jest zupełnie nowa lokalizacja.
- Ulicę Mostową wybraliśmy bardzo świadomie - mówi Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. - Po pierwsze to ulica, po której odbywa się naturalny przepływ mieszkańców, od razu więc mamy zapewnionych gości. Poza tym zepnie niejako dwa inne miejsca, w których wiele będzie się działo przed świętami, czyli Frymark i ul. Jatki. Drugim powodem, dla którego świąteczne stragany w tym roku staną przy Mostowej jest niezwykła uroda tego miejsca - most sam w sobie jest przecież dziełem sztuki. Po trzecie wreszcie: rzeka. To może nie będzie największy jarmark w Polsce, ani najbardziej znany, ale za to jedyny na moście, w pobliżu rzeki.
Bożonarodzeniowy jarmark potrwa w tym roku od 14 do 23 grudnia. - Stragany będą otwarte miedzy godz. 13 a 20, choć jest to jeszcze temat do szczegółowego uzgodnienia z wystawcami - mówi Łukasz Krupa, dyrektor biura promocji miasta. - Wystawców dobraliśmy bardzo starannie i subiektywnie, tak, by ich oferta była zróżnicowana i jak najbardziej atrakcyjna.
Na co więc mogą liczyć bydgoszczanie, którzy zdecydują się odwiedzić jarmark? - Na ofertę dwudziestu straganów - odpowiada Krupa. - Będzie sporo propozycji gastronomicznych. Chętni na miejscu zjedzą pierogi, pasztety, dania z gęsiny, skosztują miodów, słodyczy, wędzonych serów, kto zechce napije się regionalnego piwa, grzańca, regionalnych nalewek. Wszystko będzie można także wziąć "na wynos". Jeśli zaś chodzi o ofertę handlową - będzie można kupić świąteczne prezenty, upominki, ozdoby, biżuterię, wyroby z wikliny, przyprawy i sporo rękodzieła.
Na tym nie koniec. - To wszystko będzie obudowane atrakcjami - każdego dnia innymi - dodaje Krupa. - Na początek, na 14 grudnia zaplanowaliśmy pokaz ognia, a także iluzjonisty. Będą też szczudlarze. Dzień później zaprosimy na pokaz rzeźbienia w lodzie, do wioski Eskimosów i na koncert świąteczny Majki Jeżowskiej.
Kiedy przyjdzie zima 2018? Mróz już na horyzoncie. To pierws...
W ofercie artystyczno-rozrywkowej znalazły się jeszcze także m.in. koncert kapeli góralskiej ze Szczyrku, pokazy taneczne, występy muzykującej młodzieży i lokalnych artystów. To wszystko będzie się działo w amfiteatrze przy Mostowej każdego dnia jarmarku między godz. 16.30 a 19.30.
Sporą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych bydgoszczan, może być spotkanie z prawdziwym Mikołajem, który przyjedzie do nas prosto z Rovaniemi w Finlandii. - To wydarzenie zaplanowaliśmy na 20 grudnia, czyli ten sam dzień, w którym będzie trwała już tradycyjna wigilia miejska - mówi Bakalarczyk. - W pobliżu jarmarku przez cały czas jego trwania będzie także dostępna karuzela wiedeńska, z której będzie można korzystać za darmo.
Jak mówią organizatorzy, ten jarmark ma być "nowym otwarciem". - Przyznajemy, że zeszłoroczny, zlokalizowany na Rybim Rynku był nieudany. Być może był organizowany trochę na szybko, na pewno natomiast zabrakło mu wyjątkowej oprawy - mówi Krupa. - Nie chcemy już jednak do tego wracać, wierzymy, że tegoroczny będzie pierwszym z wielu bardzo udanych i pięknych jarmarków w Bydgoszczy.
A jak w ogóle miasto będzie wyglądało w te święta? - Ze względu remont płyty Starego Rynku, choinka i szopka będą w tym roku stały na placu Teatralnym. Tam także zostanie ustawiona część świetlnych postaci - informuje Krupa. - Na budynku ratusza wyświetlana będzie świąteczna iluminacja, podobna pojawi się też przy ulicy Parkowej, na bocznej ścianie Hotelu pod Orłem.
Sam jarmark bożonarodzeniowy będzie zamknięty z obu stron świetlnymi bramami. Na ulicy Mostowej staną także bydgoskie anioły. Dekoracje świetlne (sporo nowych) pojawią się także na słupach oświetleniowych, m. in. na ulicach Gdańskiej, Długiej, placu Wolności, Dworcowej i Jagiellońskiej.
W związku z jarmarkiem zmieni się organizacja ruchu na Starym Mieście. Zamknięta dla ruchu zostanie ulica Mostowa i część placu Teatralnego. Nie będzie tam też możliwości parkowania. Wyjazd ze Starego Miasta od strony Starego Rynku będzie możliwy ulicami Malczewskiego, Grodzką i Przy Zamczysku do placu Kościeleckich. W tym celu na odcinku ulicy Grodzkiej od Mostowej do Podwala odwrócony zostanie kierunek ruchu.
Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku również impreza sylwestrowa (w rytmach latynoamerykańskich) odbędzie się na Mostowej. Wiele wskazuje na to, ze zmiany w organizacji ruchu w tamtym obszarze będą obowiązywać od ok. 10 grudnia aż do nowego roku.
Flesz - takie są obecnie ceny pali w naszym kraju.