Ponad rok temu, m.in. dzięki "Gazecie Pomorskiej", gimnazjaliści stworzyli grupę warsztatową zajmującą się dziennikarstwem. Nie był to epizod, chwilowa ciekawość.
- Dziś pracujemy nad bardzo interesującym projektem, który powierzył nam Wiesław Biegański, wójt gminy Bartniczka - mówi Monika Szumińska, nauczycielka, opiekunka adeptów dziennikarstwa, twórczyni projektu. - Dzieciaki przez całe wakacje szukały
ludzi, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej. Przeprowadzano z nimi wywiady, sporządzano dokumentację, z której stworzą film i zaprezentują go 11 listopada w Bartniczce, gdzie odbędzie się lokalna uroczystość.
- Młodzi ludzie, z ambicjami, z pewnością dadzą sobie radę - mówi wójt Wiesław Biegański. - Dla mnie osobiście to satysfakcja, że młodzież chce, potrafi,
co najistotniejsze, sięga po tematy lokalne, związane z naszą gminą. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość.
Finał wakacyjnych poszukiwań blisko, materiały poddawane są selekcji, opracowywane, a dokumentaliści - filmowcy pracują nad ostatecznym kształtem wspólnego dzieła.
Na tym jednak nie koniec
Kierownictwo szkoły zaprosiło młodych dziennikarzy do udziału w kolejnym projekcie, ale tym razem językowym. Temu zadaniu towarzyszyć będzie również "Gazeta Pomorska", obejmując patronat medialny.
Projekt "W londyńskim autobusie" jest realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności English Teaching, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Głównym celem jest wspieranie działań na rzecz poprawy poziomu kompetencji w zakresie posługiwania się językiem angielskim
Jest również promocją angielskiego wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi, wspiera rozwój zawodowy nauczycieli języka angielskiego spoza dużych aglomeracji miejskich. Program ten jest doskonałym narzędziem uaktywniającym językowo społeczeństwo.
Jest to projekt zamknięty dla 24 uczniów w wieku 13 - 16 lat z gminy Bartniczka. Należy wspomnieć, iż Gimnazjum w Jastrzębiu jest jedyną placówką w powiecie brodnickim, która otrzymała w tej edycji programu dofinansowanie na tego typu przedsięwzięcie.
Opisując zainteresowania gimnazjalistów z Jastrzębia zasugerowaliśmy
kontakt z pismem dla młodzieży "Pod Wiatr", redagowanym w Bydgoszczy przez Mirosława Twaroga. Na łamy tego pisma Jastrzębie - piórem swoich dziennikarzy - też weszło przebojem.
Nadto "Pod Wiatr" znany jest również z organizacji Międzyregionalnych Warsztatów Dziennikarskich. Trafił swój na swego.
- Udało mi się zwerbować dwójkę moich dziennikarzy na warsztaty. Jadą właśnie dziś do Bydgoszczy na egzamin kwalifikacyjny - opowiada Monika Szumińska. - Natomiast pan Mirosław Twaróg ma dla nas kolejne zadanie w związku z wydaniem jubileuszowym "Pod Wiatr". Wkrótce poznam szczegóły.
Jastrzębska grupa dziennikarska zwiększyła się już do prawie 20 osób! Dzieciaki uwielbiają to co robią. Dziennikarstwo naprawdę im się spodobało, oby tak dalej!