https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeden z was

Maria Eichler
Dla wiernych ten dzień był wielkim przeżyciem.
Dla wiernych ten dzień był wielkim przeżyciem. Aleksander Knitter
W sobotę błogosławiony ks. Józef Jankowski oficjalnie został patronem miasta i gminy Brusy. Podczas uroczystej mszy była też okazja do poświęcenia insygniów władz i sztandaru gminy.

     Uroczystości odbyły się w kościele p.w. Wszystkich Świętych. Mszy przewodniczył ks. biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy i duchowieństwo, nie zabrakło parafian. Ceremonię uświetnił występ orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska pod batutą kapelmistrza Andrzeja Krześlaka.
     Jest na sztandarze
     
Za dar ustanowienia patrona dziękował burmistrz Jerzy Fijas, który przypomniał biografię kapłana pochodzącego z pobliskich Czyczków. - W Brusach był ochrzczony - mówił. - Tu też odprawił swoją pierwszą mszę. Chcemy nawiązywać do jego posłannictwa, niech ksiądz Jankowski stoi na straży pokoju i rozwoju naszej gminy. Jest na naszym sztandarze.
     Symbolika dat
     
- Pamiętamy radość, gdy Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Józefa Jankowskiego jako jednego ze 108 męczenników - wspominał proboszcz bruskiej parafii ks. prałat Zdzisław Wirwicki. - Jego życie powinno być dla nas wzorem, bo łączył dobroć, odwagę i wierność. Jak pochodnia rozświetla czasy, w których przyszło mu żyć. - To jeden z was - podkreślał ks. biskup Jan Bernard Szlaga. - _Luminarz Kościoła, który teraz idzie w waszą stronę. Zginął w Oświęcimiu 16 października, a ta data przypomina nam, że przed dwudziestu sześciu laty nastąpił wybór Jana Pawła II na papieża. Nic nie dzieje się z przypadku, symbolika tych dat jest wymowna.
     _Podczas mszy poświęcone zostały insygnia burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej. Także sztandar, który zdobi nie tylko herb gminy, ale i bruska świątynia wraz z podobizną pallotyna z Czyczków.
     Raster
     Błogosławiony ks. Józef Jankowski urodził się 17 listopada 1910 r. w Czyczkowach, ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. W 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie, w czasie okupacji zarządzał domem seminaryjnym w Ołtarzewie, w 1941 r. został aresztowany przez gestapo, zginął 16 października, potwornie skatowany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został beatyfikowany w 1999 r. Jest patronem Szkoły Podstawowej w Czyczkowach.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska