- Mój brat z rodziną właśnie wrócili z objazdowej wycieczki po Hiszpanii. Przed wyjazdem zarejestrowali się w „Odyseuszu”. W czwartek, gdy doszło do zamachu terrorystycznego na Rambli, akurat byli w Madrycie. Niedługo potem ktoś z naszych służb do nich zadzwonił i pytał, czy wszystko z nimi w porządku i czy nie ucierpieli - opowiada pani Agnieszka z Bydgoszczy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Pod nazwą „Odyseusz” kryje się strona internetowa, którą prowadzi resort spraw zagranicznych od lipca 2015 roku. Dzięki niej wiadomo, ilu rodaków w danym momencie przebywa poza granicami kraju, w jakich państwach oraz na jak długo wyjechali. „Odyseusz” dostarcza też informacji, czy Polacy znajdują się w miejscach niebezpiecznych oraz w takich, w których wydarzyło się coś niespodziewanego, np. zeszła lawina czy doszło do trzęsienia ziemi albo zamachu terrorystycznego.
Dzięki wiadomościom uzyskanym z „Odyseusza” niemal natychmiast można oszacować, ilu rodaków znalazło się w sytuacji kryzysowej i potrzebuje pomocy oraz szybko jej udzielić.
W Biurze Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych informują, że do tej pory zagraniczną podróż w „Odyseuszu” zgłosiło 51 425 osób. W lipcu było ich 4069, w czerwcu - 3473, a w maju - 3036. To dużo więcej niż w tych miesiącach w poprzednich dwóch latach.
Najczęściej o zagranicznym wyjeździe MSZ informują osoby wybierające się do: Turcji, Tajlandii, Egiptu, Hiszpanii i Włoch. Na kolejnych miejscach znalazły się następujące kraje: Grecja, Francja, Niemcy, Indonezja, Wielka Brytania, Chorwacja, Chiny, Portugalia, Maroko i Ukraina.
By zgłosić podróż w „Odyseuszu” wystarczy wejść na stronę http://odyseusz.msz.gov.pl/
Do wyboru są dwie opcje. Pierwsza wymaga od nas tylko podania kilku danych, m.in. imienia, nazwiska, adresu zameldowania, PESEL-u itd. W tym przypadku nie trzeba zakładać konta na portalu MSZ. Z tego zgłoszenia powinny skorzystać osoby, które sporadycznie wyjeżdżają za granicę, np. na urlop.
Natomiast osobom, które przebywają za granicą dłużej niż 6 miesięcy, MSZ poleca założenie własnego konta.
Info z Polski - 17 sierpnia 2017 roku.