Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jelenia Wyspa w Borach Tucholskich - odkrywamy jej tajemnice [opinie, zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Oblewają ją wody maleńkiej rzeczki Stążki płynącej równolegle do Brdy i wpadającej do niej w osadzie Świt. Tu, na wysokości Gołąbka, to jeszcze jej górny bieg i serce Borów Tucholskich.

Proponuję więc odwiedzić te okolice zwłaszcza teraz, gdy ruch turystyczny nie jest jeszcze duży, gdy ludzie obawiają się z powodu pandemii (i dobrze) tłumów. Na Jeleniej Wyspie, przez którą prowadzi ścieżka przyrodniczo- dydaktyczną, można teraz znaleźć spokój i wytchnienie.

Auto można zostawić w osadzie Gołąbek przy nadleśnictwie Tuchola lub bezpośrednio na parkingu przed wspomnianą ścieżką. Dojazd do Gołąbka zapewnia droga powiatowa 1015C Tuchola - Tleń. Z Tucholi jest 8 km, z przeciwnej strony - z Tlenia - 22 km.

Wyruszając z parkingu przy drodze powiatowej, najpierw idziemy lewym brzegiem czystej jak kryształ Stążki... Rzeczka to mała, płytka, a jej źródło znajduje się kilka km na południowy- wschód od wsi Biała. Po przepłynięciu 20 km znajduje ujście (w osadzie Świt) w Brdzie. W wodach Stążki można spotkać bobra i wydrę.

Ze stałego lądu na wyspę przechodzi się nad Stążką drewnianym mostkiem. Jakie tajemnice kryją się na wyspie? Ktoś powie: żadne, skoro wszystko jest opisane na tablicach informacyjnych (jest ich 10), skoro spaceruje się dobrze wyznaczoną ścieżką. A jednak właśnie dzięki tym tablicom i temu, co obserwuje wokoło, turysta odkrywa tajemnice lasu, wody, bagien, torfowisk. Wzbogaca swą wiedzę o życiu tutejszego lasu, bo wyspę porastają sosny, a także świerki i naturalny las olchowy. Wzbogaca wiedzę o społeczności tutejszych ptaków, owadów, zwłaszcza mrówek. Zimą można zobaczyć jak dokarmia się zwierzynę leśną. Dziki dostają karmę cały rok, by nie wyrządzały szkody w poszyciu leśnym.

Tych ciekawostek jest mnóstwo i wszystkie cieszą oko, bo to prawdziwe królestwo natury. Zresztą zobacz w poniższej galerii.

Wyspa jest wysoka, pofałdowana, więc fragmentami przypomina okolice podgórskie. Największe wrażenie robi południowy brzeg, z którego roztacza się daleki widok na bagna nad Stążką. Warto wejść na wieżę widokową, by podziwiać największe w Borach Tucholskich torfowisko niskie. Torfowisko wypełnia szeroką dolinę Stążki, polodowcową nieckę. Rzeczkę też widać. Ta wije się niczym wstążka, znika za kolejnymi warstwami trzcin.

To torfowiska turzycowe typu rzeczno-jeziornego. Pośród nich swe miejsce znajdują kruszczyk błotny, gwiazdnica grubolistna, oczeret i różne odmiany storczyka. Wczesną wiosną wracają tu żurawie, a ich głos odbija od obu ścian lasów otulających dolinę Stążki. O każdej porze roku można tu spotkać łabędzie i kaczki.

Ścieżka ma 3,5 km, a jej pokonanie zajmuje przynajmniej godzinę, choć można zabawić znacznie dłużej.

To nie koniec atrakcji w osadzie Gołąbek, bowiem na wysokości siedziby nadleśnictwa, po przeciwnej stronie szosy, znajduje się Park Dendrologiczny "Nad Stążką". Na 2,61 hektarach znajduje się 57 gatunków drzew i krzewów, by wymienić wiekowe sosny, buki, graby. Jest też jarząb szwedzki i pośredni, jesion pensylwański, wiąz górski i wiele innych okazów. Spacerując ścieżką pośród drzew, można potem zejść nad podmokły brzeg Stążki, idąc dalej krętym pomostem.

Zobacz także: Z ETNO-Paszportem zwiedzisz Tleń, Bory Tucholskie i cały region

Można też dojść do spiętrzonego jazem niewielkiego jeziora, stanowiącego przykład małej retencji.

Z Parku Dendrologicznego można też przejść kilkaset metrów śródleśną ścieżką nad wysoki brzeg Brdy. W tym miejscu urządzono duże pole biwakowe dla kajakarzy spływających ta najpiękniejszą w Polsce rzeką. Na razie, ze względu na epidemię, nie organizuje się spływów grupowych, ale indywidualni wodniacy już chwycili za wiosła...

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska