Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kajakarze po raz 67. spłyną Brdą do Bydgoszczy. Start w Przechlewie i zaraz zacznie bić licznik przygody - 174 kilometry

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kajakarze na Brdzie między Przechlewem a Jeziorem Charzykowskim
Kajakarze na Brdzie między Przechlewem a Jeziorem Charzykowskim Marek Weckwerth
W spływie, drugim najstarszym w Polsce po Dunajcu, weźmie udział 35 kajakarzy z Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, Gdańska, Wrocławia, Lublina i Warszawy. Przepłyną większą część szlaku Brdy z Przechlewa do Bydgoszczy.

Mowa o Międzynarodowym Spływie Kajakowym na Brdzie im. Marii Okołów – Podhorskiej. Impreza ma oficjalnie status międzynarodowej, bo jako taka została wpisana do Informatora Kajakarza 2023 Polskiego Związku Kajakowego, PTTK i Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa. W tym roku zabrakło jednak reprezentacji zagranicznej, którą zwykle była ekipa niemiecka.

- Masowe spływy odeszły do przeszłości. Tylko w lipcu w całej Polsce odbywa się 16 imprez wpisanych do kalendarza, nie wspominając o klubowych czy indywidualnych. Może to i dobrze, bo wybór jest ogromny, jest w czym wybierać. 35 kajakarzy na lipcowej Brdzie to raczej kameralna grupa, która łatwiej się integruje – mówi Andrzej Gomol z Bydgoszczy, komandor spływu.

W piątek 14 lipca uczestnicy spotykają się na polu biwakowym nad Jeziorem Końskim w Przechlewie (powiat człuchowski), gdzie odbędzie się m.in. pokaz możliwości kajaka dmuchanego „Sevylor”. Na tym kajaku odbędzie się kilka dni później w miejscowości Brda konkurencja slalomowa. Natomiast na zwykłych sztywnych kajakach rozegrany zostanie wyścig australijski wokół wyspy na Zalewie Koronowskim na wysokości Romanowa. To zresztą nie jedyne atrakcje poza tymi typowo spływowymi. Nie wszystkie komandor chce zdradzać.

To też może Cię zainteresować

Pierwszy etap spływu odbędzie się w sobotę z Przechlewa do Małych Swornychgaci. Kolejne etapy to: Czernica, Brda, Gołąbek, Nogawica, Romanowo, Janowo, Bydgoszcz (w sumie 174 km). Do przystani Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto – Bydgostia przy ul. Żupy, które jest współorganizatorem spływu, kajakarze dopłyną w niedzielę 23 lipca.

Pozostali organizatorzy to Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy i Urząd Miasta Bydgoszczy.

To długa tradycja

Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Brdzie ma długą, przedwojenną tradycję. Pierwsza impreza odbyła się w roku 1937 na trasie Charzykowy – Bydgoszcz - z wpłynięciem na Młynówę i lądowaniem na Wyspie Młyńskiej.

W imprezie uczestniczyli kajakarze niemieccy, którzy zostali zaproszeni przez Polski Związek Kajakowy w ramach rewanżu za gościnne przyjęcie naszej ekipy rok wcześniej na olimpiadzie w Berlinie. Granica z III Rzeszą Niemiecką znajdował się wówczas (od 1920 r.) bardzo niedaleko – przecinała Brdę kilka km przed ujściem do Jeziora Charzykowskiego. Przechlewo, gdzie rozpoczynają się współczesne „międzynarodowe Brdy”, znajdowało się po stronie niemieckiej.

Do wojny odbyły się jeszcze dwa kolejne w latach 1938 i 1939. Ich kierowniczką była znana warszawska artystka - malarka, wielka miłośniczka sportów wodnych, Maria Podhorska-Okołów. Dziś spływ nosi jej imię.

Spływ na Brdzie jest drugą najstarszą imprezą międzynarodową w Polsce. Pierwszą – organizowaną od roku 1934 – jest spływ Dunajcem, którego kontynuacją jest Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska