"Przystanek Tleń" to pensjonat, restauracja i mały browar znajdujące się w odnowionym budynku z 1902 roku. Jeszcze kilka lat temu był znany jako „Samotnia nad Wdą”. I rzeczywiście budynek samotnie stał (i nadal stoi samotnie) na lewym brzegu rozlewiska Wdy (Jeziora Żurskiego) w sąsiedztwie lasów Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Zasadnicza część popularnej letniskowej miejscowości rozbudowała się na prawym brzegu, połączonym z „Przystankiem Tleń” mostem drogowym (w ciągu ul. Bydgoskiej).
W recepcji wbijam pierwszą pieczątkę do ETNO-Paszportu, który w zamyśle Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej i Urzędu Marszałkowskiego (to one są autorami akcji), ma zachęcić do odkrywania zakamarków Kujaw, Pałuk, Krajny, Kociewia, ziemi chełmińskiej, Borów Tucholskich i ziemi dobrzyńskiej.
Jak czytam - kulturowy kalejdoskop województwa mieni się kolorami ludowych strojów i regionalnych haftów, finezją plecionek, słomkowo - bibułkowymi konstrukcjami pająków, kwietnymi „świętojankami” i wzorami usypywanymi z piasku na powitanie gości. Z dawnych obrzędów i zwyczajów dowiemy się, jak zapewnić sobie zdrowie, dostatek i urodzaj, a także jak wypędzić złe moce i uniknąć spotkania z czarownicami.
To już ósma edycja Paszportu Turystycznego. Siedem wymienionych w Paszporcie krain etnograficznych tworzy Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc. To rodzaj sieci, konstelacji, mających oznaczać nieograniczoną ilość powiązań punktów, miejsc na mapie, które można łączyć w szlaki, trasy, ścieżki o różnym zasięgu.
Tleń, skoro od niego rozpocząłem zapełnianie ETNO- Paszportu, znajduje się w Borach Tucholskich, pierwszej z opisanych w tej książeczce krainie. Miejscowość przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku, zwłaszcza kajakarzy płynących z nurtem Wdy (Czarnej Wody). Nie tylko, bo właśnie w Tleniu kończy bieg wspomniana na wstępie Prusina, rzeka o charakterze górskim (w dolnym 5-kilometrowym biegu). Na południowo-zachodnim skraju tej miejscowości do Zalewu Żurskiego uchodzi struga Ryszka, dedykowana kajakarzom wprawionym w skokach przez zwalone do wody drzewa.
W paszporcie wymienia się również inne warte odwiedzenia borowiackie lokalizacje i tylko na nich dziś się skupimy: to Zalew Żurski, Cekcyn, Fojutowo, Gołąbek i znajdujące się tam park Nad Stążką oraz Jelenia Wyspa, Krąg, Piła (i Piła - Młyn), rezerwat przyrody Jeziorka Kozie, Śliwice, Tuchola, Wierzchlas i rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego , Wymysłowo (gdzie znajduje się Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha), uroczysko Piekło (Piekiełko) na Brdzie.
Zapewniam - wszystkie są godne zobaczenia.
